Wysokie rachunki za wodę? Sprawdź, czy zbiornik na wodę w muszli nie przecieka. Poznaj łatwy trik

Agnieszka
Dom
30.05.2018 11:57
Wysokie rachunki za wodę? Sprawdź, czy zbiornik na wodę w muszli nie przecieka. Poznaj łatwy trik

Jeśli zauważyłaś, że twoje rachunki za wodę wzrosły, a nie przypominasz sobie większego zużywania wody – problem może leżeć w nieszczelnym pojemniku na wodę.

Kiedy pojemnik przecieka woda spływa do toalety bez żadnego spłukiwania. Dość łatwo to przeoczyć, ponieważ może być to bardzo cieniutki, cichy strumień, a nawet spływać po kilka kropel. Wydaje się to niewiele, jednak w skali miesiąca, a już tym bardziej roku okazuje się, że nasz rachunek jest o kilkaset złotych wyższy, niż dotychczas.

Najczęstszą przyczyną przeciekania wody z pojemnika do muszli jest złe ustawienie jednego z fragmentów mechanizmu spłukującego – pływaka. Można wtedy metoda prób i błędów ustawić do w odpowiedniej pozycji. Jeśli jednak kompletnie się na tym nie znasz, lepiej nie ryzykuj całkowitego uszkodzenia mechanizmu.

Zdjęcie Wysokie rachunki za wodę? Sprawdź, czy zbiornik na wodę w muszli nie przecieka. Poznaj łatwy trik #1

#Jak sprawdzić, czy ta usterka nabija nam wysoki rachunek?

Zamiast od razu wzywać hydraulika, wykorzystaj ten prosty trik.

Wlej do pojemnika na wodę do spłukiwania kilka kropli barwnika i nie spłukuj wody przez pół godziny. Po tym czasie zajrzyj do toalety i sprawdź, czy woda znajdująca się w niej jest zabarwiona. Jeśli tak, to oczywiste, że spłuczka przecieka. Konieczna jest wtedy naprawa spłuczki. Na szczęście, nie jest to duży koszt – kilkadziesiąt złotych zapłacisz za wymianę mechanizmu do spłukiwania.

Zdjęcie Wysokie rachunki za wodę? Sprawdź, czy zbiornik na wodę w muszli nie przecieka. Poznaj łatwy trik #2

Jeśli jednak okaże się, że woda się nie zabarwiła, a ty dalej nie wiesz dlaczego rachunki wzrosły – zgłoś to do odpowiedniej placówki. Upewnij się też, że podwyżka cen wody nie dotyczy wszystkich. Najlepiej dokładnie przejrzyj rachunek za wodę i wyszczególnione w niej pozycje.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną