Hawaje wprowadzą zakaz sprzedaży kremów przeciwsłonecznych. Powód jest zaskakujący

Agnieszka
Newsy
04.05.2018 11:20
Hawaje wprowadzą zakaz sprzedaży kremów przeciwsłonecznych. Powód jest zaskakujący

Hawaje wprowadzą zakaz sprzedaży kremów przeciwsłonecznych. Powód jest zaskakujący

Jeśli ustawa zostanie podpisana, Hawaje zostaną pierwszym stanem w USA, który wprowadzi zakaz sprzedaży kremów przeciwsłonecznych. Wszystko po to, aby chronić rafę koralową.

Niektóre substancje chemiczne znajdujące się w kremach z filtrami UV są toksyczne dla oceanicznych ekosystemów. Mają negatywny wpływ między innymi na rafę koralową – główną atrakcję turystyczną i powód dumy.

Zdjęcie Hawaje wprowadzą zakaz sprzedaży kremów przeciwsłonecznych. Powód jest zaskakujący #1

Wyniki badań przeprowadzonych przez Haereticus Environmental Laboratory – organizację naukową non-profit, szkodliwe substancje przedostają się do wód przybrzeżnych wraz z pływającymi ludźmi nasmarowanymi kremami przeciwsłonecznymi. Jakie są tego skutki? Każdego roku do raf koralowych przenika 14 ton substancji przeciwsłonecznych.

Rafy koralowe na skutek toksyn pochodzących nie tylko z kremów przeciwsłonecznych tracą kolory, są mniej aktywne. To z kolei powoduje zmniejszanie się ilości innych gatunków żyjących w oceanach blisko raf.

Zdjęcie Hawaje wprowadzą zakaz sprzedaży kremów przeciwsłonecznych. Powód jest zaskakujący #2

#Jakich kremów nie będzie można sprzedawać?

Jeśli ustawa zostanie wprowadzona w życie ze sprzedaży wycofają kremy przeciwsłoneczne zawierające oksybenzon oraz oktokarboksyl. Istnieje jednak wyjątek – recepta od lekarza. Jeśli dana osoby bardzo źle reaguje na słońce, a jej lekarz zadecyduje o konieczności stosowania tych substancji będzie mogła ona dostać preparat za okazaniem recepty.

#Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

Dbanie o rafę koralową dla mieszkańców Hawaii jest niezwykle istotne. Linie lotnicze Hawaiian Airlines również podjęły inicjatywę. Od ubiegłego miesiąca rozdają swoim pasażerom bezpłatne próbki naturalnych kremów przeciwsłonecznych. W trakcie lotu wyświetlany jest również krótki film o ochronie rafy koralowej.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną