Czy wiesz, ile moczu znajduje się w publicznych basenach? Będziesz zaskoczona…

Czy wiesz, ile moczu znajduje się w publicznych basenach? Będziesz zaskoczona…

Pływanie to niezwykle zdrowe i korzystne dla naszej figury hobby. Zazwyczaj korzystamy z basenów publicznych – tych na świeżym powietrzu, jak i tych w ośrodkach sportowych. Aby nie doszło do przenoszenia różnych chorób przez kontakt z wodą, do wody dodaje się chlor, który skutecznie zabija wszystkie bakterie. Jednak niepokojące jest to, jak dużo osób oddaje do basenów. Nie jest to groźne dla innych, ale wyjątkowo nieprzyjemne.

#Ile moczu znajduje się w basenach?

Zdjęcie Czy wiesz, ile moczu znajduje się w publicznych basenach? Będziesz zaskoczona… #1

Zastanawiał się nad tym pewien youtuber, który postanowił w końcu znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie. Razem z naukowcami z Uniwersytetu w Albercie postanowił pobrać i zbadać próbki wody. Razem pobrali cztery próbki. Dwie pochodziły z basenu publicznego oraz publicznego jacuzzy. Dwie kolejne z prywatnego basenu i prywatnego jacuzzy.

Zdjęcie Czy wiesz, ile moczu znajduje się w publicznych basenach? Będziesz zaskoczona… #2

Na początku badania próbki zostały przefiltrowane i umieszczone w specjalnych fiolkach. Następnie przebadano próbki pod kątek znajdujących się w nich związków chemicznych. Grupa badaczy postanowiła rozszerzyć swoje badania na 30 dodatkowych publicznych basenów.

#Wyniki

Baseny publiczne – 470 nanogramów moczu na 1 litr wody.

Jacuzzy publiczne – 2,25 nanogramów moczu na 1 litr wody.

Baseny prywatne – 69 nanogramów moczu na 1 litr wody.

Jacuzzy prywatne – 103 nanogramy moczu na 1 litr wody.

#Czy jest się czego obawiać?

Oczywiście, że nie. Mocz obcych osób nie zrobi nam krzywdy. Prawda jest jednak taka, że powinniśmy bardziej szanować się nawzajem i unikać sikania do basenów.

#Aby korzystanie z basenu publicznego było bezpieczne i higieniczne, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad.

-O ile istnieje małe prawdopodobieństwo zarażenia się jakimś patogenem w wodzie, o tyle w szatni i pod prysznicem już nie jest tak bezpiecznie. Z tego względu konieczne jest noszenie czystego obuwia zmiennego i nieużywanie cudzych ręczników.

-Konieczne jest również wzięcie prysznica przed oraz zaraz po wyjściu z wody. Chlor, który pozostaje na skórze może ją zbytnio wysuszyć, dlatego najlepiej go zmyć od razu.

-Chlor negatywnie wpływa na kondycję włosów i podrażnia oczy. Ważne jest, aby zawsze nosić dobrze dopasowany czepek oraz okulary pływackie.

Jeśli masz uczulenie na chlor, poszukaj basenu, który zamiast chloru stosuje wodę ozonowaną.

Zdjęcie Czy wiesz, ile moczu znajduje się w publicznych basenach? Będziesz zaskoczona… #3

#Jak oczyszczać wodę w basenie prywatnym?

Zamiast stosować agresywny chlor warto zaopatrzyć się w tabletki z aktywnym tlenem. Nie ma on żadnego zapachu, skutecznie oczyszcza wodę i doskonale sprawdza się w przypadku osób uczulonych na chlor.

#Jakie objawy daje uczulenie na chlor?

-Pieką cię oczy

-Masz wysypkę, pokrzywkę lub podrażnioną skórę

-Podrażniony nos, katar, lub kaszel

#Jak radzić sobie z uczuleniem na chlor?

Jeśli objawy nie są bardzo nasilone, nie jest konieczne rezygnowanie z basenu. Ważne, aby po wyjściu z wody jak najszybciej zmyć z siebie cały chlor za pomocą mydła. Dokładnie umyj również włosy i zastosuj balsam nawilżający na całe ciało. Jeśli jednak reakcje alergiczne są nasilone, konieczne jest unikanie chloru.

Agnieszka

Polecane