Wiosną coraz częściej wybieramy się na wycieczki i spacery na łono natury. Coraz częściej możemy również spotkać na swojej drodze żmije. Zazwyczaj, kiedy tylko staniemy im na drodze żmije uciekną w popłochu, jednak nie zawsze – żmija ze strachu może ukąsić. Co zrobić w takiej sytuacji?
Ukąszenie żmii zygzakowatej może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Jest to jedyny jadowity gatunek żyjący w Polsce. Ma ona trójkątną głowę, pionowe źrenice, różne ubarwienie i czarny zygzak na grzbiecie.
#Jak wygląda rana po ukąszeniu?
Po ukąszeniu widać dwie ranki oddalone od siebie o 1,5-2 cm. Rany krwawią i pojawia się silny ból, zaczerwienienie i obrzęk. Te objawy wskazują prawdopodobnie na zatrucie jadem. Należy wtedy jak najszybciej zawiadomić służby ratunkowe.
#Jak udzielić pierwsze pomocy w przypadku ukąszenia?
-Nie panikuj i postaraj się uspokoić osobę, którą ukąsiła żmija. Osoba ukąszona powinna się jak najmniej poruszać, aby trucizna nie rozsiała się po krwiobiegu. Ukąszoną kończynę należy unieruchomić.
-Na ranę należy założyć jałowy opatrunek i zdjąć z rąk biżuterię i zegarek.
-Ukąszone miejsce powinno znajdować się wyżej niż serce. Ułóż poszkodowanego w takiej pozycji.
-Nigdy nie wysysaj jadu, nie stosuj opasek uciskowych ani nie przykładaj lodu.
-Jeżeli poszkodowany traci świadomość koniecznie sprawdzaj jego tętno i oddech. Ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej i jeżeli zajdzie taka potrzeba rozpocznij masaż serca.
-Kiedy na miejsce przybędzie karetka powiadom personel o ukąszeniu przez żmiję.