Zatrzymywanie wody w organizmie –co je powoduje i jak je zwalczyć?

Agnieszka

Zdrowie

15.04.2018 10:31

Zatrzymywanie wody w organizmie –co je powoduje i jak je zwalczyć?

Zatrzymywanie wody w organizmie najczęściej dotyczy kobiet, jednak i mężczyźni czasem się z tym borykają. Kiedy w organizmie gromadzi się nadmiar wody mamy wrażenie, że nasze ciało puchnie. Jednak nie zawsze – niektórzy mylą to z tyciem. Woda najczęściej gromadzi się w okolicach twarzy i szyi, w nogach, stopach, brzuchu i dłoniach.

 

Co powoduje zatrzymywanie wody w organizmie?

Przyczyn tej dolegliwości może być bardzo wiele. Oto niektóre z nich.

 

Zdjęcie Zatrzymywanie wody w organizmie –co je powoduje i jak je zwalczyć? #1

 

#Spędzanie czasu w jednej pozycji

Kiedy spędzamy długie godziny stojąc lub siedząc, krążenie krwi radykalnie spowalnia, a płyny które powinny krążyć po organizmie zaczynają sączyć się do tkanek, np. kostek lub stóp. Powstaje wtedy opuchlizna i obrzęk.

 

#Wysoka zawartość soli w diecie

Duża ilość soli w diecie w połączeniu z małą ilością wypijanej wody to połączenie, które na pewno poskutkuje zatrzymywaniem wody w organizmie.

 

#Zaburzenia hormonalne

Wiele kobiet zauważa, że na kilka dni przed miesiączką w ich organizmie zatrzymuje się woda. Ma to związek z zachwianiami hormonalnymi. Ten stan jednak mija wraz z przyjściem miesiączki i wszystko wraca do normy. Niestety, niektóre kobiety mają zaburzoną równowagę hormonalną stale, dlatego obrzęki utrzymują się u nich cały czas – wtedy konieczne jest leczenie.

 

Zdjęcie Zatrzymywanie wody w organizmie –co je powoduje i jak je zwalczyć? #2

 

#Niewydolność nerek

W skrajnych przypadkach zatrzymywanie wody z organizmie może być objawem niewydolności nerek.

 

Co zrobić, aby uniknąć gromadzenia się płynów w organizmie?

#Przede wszystkim należy pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia – co najmniej 1,5 l. Kiedy organizm otrzymuje zbyt małą ilość wody kumuluje ją zamiast wydalać.

 

#Ważna jest również dieta – im mnie soli tym lepiej.

#Osoby aktywne fizyczne nie mają problemu z nadmiarem wody. Aktywność poprawia krążenie oraz retencję płynów w organizmie.