Zatrzymywanie wody w organizmie najczęściej dotyczy kobiet, jednak i mężczyźni czasem się z tym borykają. Kiedy w organizmie gromadzi się nadmiar wody mamy wrażenie, że nasze ciało puchnie. Jednak nie zawsze – niektórzy mylą to z tyciem. Woda najczęściej gromadzi się w okolicach twarzy i szyi, w nogach, stopach, brzuchu i dłoniach.
Co powoduje zatrzymywanie wody w organizmie?
Przyczyn tej dolegliwości może być bardzo wiele. Oto niektóre z nich.
#Spędzanie czasu w jednej pozycji
Kiedy spędzamy długie godziny stojąc lub siedząc, krążenie krwi radykalnie spowalnia, a płyny które powinny krążyć po organizmie zaczynają sączyć się do tkanek, np. kostek lub stóp. Powstaje wtedy opuchlizna i obrzęk.
#Wysoka zawartość soli w diecie
Duża ilość soli w diecie w połączeniu z małą ilością wypijanej wody to połączenie, które na pewno poskutkuje zatrzymywaniem wody w organizmie.
#Zaburzenia hormonalne
Wiele kobiet zauważa, że na kilka dni przed miesiączką w ich organizmie zatrzymuje się woda. Ma to związek z zachwianiami hormonalnymi. Ten stan jednak mija wraz z przyjściem miesiączki i wszystko wraca do normy. Niestety, niektóre kobiety mają zaburzoną równowagę hormonalną stale, dlatego obrzęki utrzymują się u nich cały czas – wtedy konieczne jest leczenie.
#Niewydolność nerek
W skrajnych przypadkach zatrzymywanie wody z organizmie może być objawem niewydolności nerek.
Co zrobić, aby uniknąć gromadzenia się płynów w organizmie?
#Przede wszystkim należy pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia – co najmniej 1,5 l. Kiedy organizm otrzymuje zbyt małą ilość wody kumuluje ją zamiast wydalać.
#Ważna jest również dieta – im mnie soli tym lepiej.
#Osoby aktywne fizyczne nie mają problemu z nadmiarem wody. Aktywność poprawia krążenie oraz retencję płynów w organizmie.