Zespół Cushinga to choroba związana z przewlekłą nadczynnością nadnerczy. Nadnercza wytwarzają nadmiar hormonów sterydowych – glikokortykosteroidów, który negatywne oddziałuje na cały organizm.
#Jakie są objawy zespołu Cushinga?
W zaawansowanym stadium choroby powstaje charakterystyczna otyłość cushingoidalna. Chory gromadzi tłuszcz w górnej części ciała (brzuch, klatka piersiowa, szyja, kark, twarz), przy czy ręce pozostają szczupłe. Z tego względu, w późnym etapie choroby dość łatwo zdiagnozować tę chorobę.
Otyłości w górnej części ciała towarzyszą często pokaźne rozstępy. Innymi objawami tej choroby są:
-Rumień na twarzy
-Infekcje skórne
-Cienka skóra
-Ból kości
-Ból pleców
Oraz objawy natury psychicznej:
-Depresja
-Lęki
-Zmęczenie i znużenie
-Zmiany osobowości
#Przyczyny
-Guz przysadki
Jedną z przyczyn zespołu Cushinga może być guz przysadki mózgowe. Obecność guza powoduje zwiększone wydzielanie przez przysadkę kortykotropiny, która z kolei stymuluje wydzielanie hormonów nadnerczy.
-Guz nadnerczy
Inną przyczyną może być guz zlokalizowany w nadnerczach, który również zwiększa produkcję hormonu tego narządu.
-Stosowanie leków glikokortykosteroidowych
Leki te zwiększają poziom hormonów produkowanych przez nadnercza. Stosuje się je zazwyczaj w celu leczenie chorób autoimmunologicznych i reumatologicznych.
#Leczenie
W przypadku guza przysadki konieczne jest leczenie operacyjne lub radiacyjne. Guz nadnerczy natomiast usuwany jest tylko operacyjnie. Jeśli zespół Cushinga wywołany jest przyjmowaniem leków, lekarz powinien zmniejszyć ich dawkę do najniższej możliwej.