Czy wiedzieliście, że niektóre z narządów w naszym ciele nie są nam niezbędne do życia? Całkowite usunięcie niektórych z nich nie ma nawet wpływu na nasze dalsze funkcjonowanie. Poznaj listę „zbędnych” narządów.
#Wyrostek robaczkowy
Wyrostek robaczkowy przyczepiony jest do jelita grubego. Z jego istnienia zdajemy sobie sprawę zazwyczaj wtedy, kiedy wda się w niego infekcja. Woreczek robaczkowy należy wtedy usunąć, jednak nie stanowi to problemu, ponieważ narząd ten nie pełni żadnej funkcji w naszym organizmie.
#Migdałki
Migdałki potrzebne są nam do 3. roku życia, chronią nas wtedy przed infekcjami. Po tym czasie przestają one pełnić jakąkolwiek funkcję w naszym organizmie. W późniejszym okresie życia często zaleca się ich wycięcie jeśli nawracają zapalenia migdałków.
#Żołądek
Może wydawać się to zaskakujące, jednak żołądek nie jest nam niezbędny do życia. W przypadku raka żołądka czasem istnieje konieczność całkowitego usunięcia tego organu. Następnie łączy się chirurgicznie jelito cienkie z przełykiem. Pacjent przez kilka tygodni karmiony jest przez rurkę, jednak po tym czasie zaczyna jeść samodzielnie – często, ale w małych porcjach.
#Śledziona
Śledziona ma za zadanie filtrowanie krwi oraz wspomaga walkę z infekcjami. Jednak w przypadku urazu lub choroby może zostać usunięta w całości. Po takim zabiegu należy unikać infekcji.
#Macica, jajniki, jądra
Narządy rozrodcze mają oczywistą funkcję w naszym organizmie. Jednak wycięcie nawet wszystkich narządów rozrodczych nie wpływa znacząco na nasze dalsze życie. W pewnych sytuacjach konieczne jest natomiast zażywanie suplementów z hormonami produkowanymi przez usunięty narząd.
#Woreczek żółciowy
Choć narząd ten wspomaga procesy trawienne, jego usunięcie nie niesie za sobą wielu negatywnych konsekwencji. Woreczek żółciowy najczęściej usuwany jest w przypadku wystąpienia uciążliwych kamieni żółciowych lub nowotworu.