Większość z nas wylewa wodę po ugotowaniu ryżu do zlewu, nie zdając sobie sprawy z tego, jak cenne właściwości posiada. Poznaj je, a już nigdy nie pozbędziesz się tego cennego składnika.
Woda z ryżu - właściwości
Woda, która pozostaje po ugotowaniu ryżu zawiera wiele cennych dla zdrowia i urody składników. Ma sporo witamin z grupy B, kwasu foliowego, składników mineralnych, głównie żelaza, potasu, magnezu i cynku.
Woda po ugotowanym ryżu znana była od wieków, jako azjatycki sekret pielęgnacji skóry i włosów. Oprócz tego ma wiele zdrowotnych właściwości. Nie wylewaj jej pochopnie do zlewu i dowiedz się, jakie ma zastosowania.
Jaką wodę z ryżu wybrać?
Co ciekawe do celów kosmetycznych i medycznych nadaje się tylko woda pozostała po ugotowaniu dobrze przepłukanego, sypkiego ryżu, bez dodatku soli. Woda po ugotowaniu ryżu w torebkach się nie nadaje.
Może zawierać arsen, szkodliwy i trujący związek chemiczny, które występuje w nieprzepłukanym ryżu. Podczas gotowania z woreczków może także uwalniać się także toksyczny dla zdrowia składnik bisfenol.
Woda z ryżu- zastosowanie
Na dolegliwości pokarmowe
Woda po ugotowanym ryżu chroni układ pokarmowy. Zwalcza takie dolegliwości, jak nudności, wymioty i biegunka. Zapobiega i zwalcza zaparcia. Aby była skuteczna, warto przeprowadzić kilkudniową kurację, podczas której każdego dnia będziesz pić 3 szklanki wody po ryżu ze szczyptą soli.
Na zmęczenie
Woda z ryżu pozwala zniwelować zmęczenie i osłabienie organizmu. Dodaje energii i sił do działania. Wypij szklankę wody przed treningiem i poczuj przypływ mocy.
Pielęgnacja urody
Woda z ryżu doskonale nadaje się również do pielęgnacji urody. Wspomaga powstawanie nowych komórek skóry. Stymuluje przepływ krwi, co odżywia skórę.
Ujędrnianie skóry
Woda z ryżu wygładza, napina i ujędrnia skórę. Odświeża i oczyszcza cerę, sprawiając że wygląda pięknie.
Na plamy i przebarwienia
Woda z ryżu pozwala usuwać nieestetyczne przebarwienia, a także plamy słoneczne. Rozświetla i rozjaśnia skórę.
Na szkodliwe promieniowanie
Chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które powoduje powstawanie nieestetycznych plam i przebarwień.
Na trądzik
Pomaga w pielęgnacji skóry trądzikowej. Zmniejsza stan zapalny, niweluje zaczerwienienia i zmniejsza zmiany skórne, na dodatek oczyszcza i zmniejsza pory.
Na podrażnienia
Woda z ryżu doskonale nadaje się do łagodzenia podrażnień i zmian skórnych. Ma działanie łagodzące i niwelujące zaczerwienienia. Raz w tygodniu warto wziąć kojącą kąpiel z dodatkiem 3-4 szklanek wody po ugotowanym ryżu.
Spowalnia procesy starzenia
Zawarte w ryżu witaminy A i C, związki fenolowe i flawonoidowe, hamują powstawanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia się organizmu. Te naturalne przeciwutleniacze działają odmładzająco, odświeżająco na skórę.
Na włosy
Stosowana na skórę głowy, powoduje szybszy porost włosów. Można stosować ją jako płukankę do włosów. Dzięki temu nasze kosmyki staną się grubsze i gęstsze. Będą bardziej lśniące i łatwiejsze w rozczesywaniu i układaniu.
Jak odpowiednio przygotować wodę z ryżu?
Składniki:
- pół szklanki ryżu pełnoziarnistego
- 4 szklanki wody
Przygotowanie:
Do gotującej się wody dodaj przepłukany, biały ryż i gotuj 15 minut. Odcedź i przelej płyn do szklanego pojemnika. Możesz przechowywać go w lodówce nawet przez tydzień.
Zastosowanie:
Tak przygotowany płyn możesz spożywać codziennie z dodatkiem szczypty soli lub miodu i przypraw korzennych. Możesz stosować jako tonik i 2 razy dziennie (rano i wieczorem) nakładać na dobrze oczyszczoną skórę. Możesz także wykorzystywać jako płukankę do włosów lub dodatek do odprężającej i kojącej kąpieli.