Dlaczego konieczne jest wietrzenie pomieszczeń zimą? Jak robić to skutecznie?


                    Dlaczego konieczne jest wietrzenie pomieszczeń zimą? Jak robić to skutecznie?
25Sty

Zimą bardzo rzadko wietrzymy nasze mieszkania. Liczymy się ze stratą energii i wychłodzeniem pomieszczenia. To niestety sprawia, że powietrze w naszych domach staje się niezdrowe. Wietrzyć więc trzeba jak najczęściej, jednak jak to zrobić, aby nie tracić przy tym pieniędzy za ogrzewanie?

Zdjęcie Dlaczego konieczne jest wietrzenie pomieszczeń zimą? Jak robić to skutecznie? #1
fot. shutterstock

#Brak wietrzenia pomieszczeń – skutki

Na zanieczyszczenia narażona jest najbardziej kuchnia. Kiedy gotujemy powstaje dużo pary wodnej, która osiada na wszystkim, co znajduje się w kuchni. Powstaje wtedy wilgoć, która sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii. Pleśń i baterie wraz z nagromadzonym kuchem przedostają się do naszego organizmu i powodują nieprzyjemne dolegliwości.

Jakość powietrza w niewietrzonym pomieszczeniu znacząco się obniża. Nawet smog na zewnątrz nie jest dla nas tak niekorzystny. Zła cyrkulacja powietrza w mieszkaniu może powodować senność, bóle głowy, podrażnienie oczu i dróg oddechowych, a nawet wywołać astmę.

#Jak skutecznie wietrzyć pomieszczenie?

Zdjęcie Dlaczego konieczne jest wietrzenie pomieszczeń zimą? Jak robić to skutecznie? #2
fot. shutterstock

Największym błędem jest lekkie uchylanie okien na długi okres czasu. Spowoduje to jedynie utratę ciepła z murów i mebli, które doskonale gromadzą ciepło. Trudno będzie więc potem nagrzać takie pomieszczenie.

Uchylenie okna nie spowoduje też całkowitej wymiany powietrza w pomieszczeniu. Jak więc należy wietrzyć?

Najlepszym sposobem jest otworzenie okna na oścież i zamknięcie drzwi do pomieszczenia. 10 minut przed otworzeniem okna wyłącz grzejniki. Okna w pomieszczeniu powinny być otwarte na oścież ok. 10-15 minut. Dla utrzymania czystego powietrza w domu należy wietrzyć pomieszczenia raz dziennie, najlepiej rano, kiedy powietrze na zewnątrz jest przyjemnie świeże.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja