Gorączka u dziecka – co stosować, gdy nasze dziecko ma gorączkę?


          Gorączka u dziecka – co stosować, gdy nasze dziecko ma gorączkę?
05Lut

Gorączka to jedna z reakcji obronnych organizmu, która pojawia się m.in. w wyniku ataku bakterii czy wirusów. Może być również objawem alergii czy innych zaburzeń w organizmie. Oznacza ona, że organizm podwyższył temperaturę ciała do takiej, w której będzie mógł podjąć skuteczniejszą walkę z zagrożeniem. Z gorączką szczególnie często zmagają się dzieci.

Gorączka – kiedy masz z nią do czynienia?

Dzieci, szczególnie uczęszczające do żłobka lub przedszkola, często zapadają na infekcje, którym towarzyszy gorączka. Pediatrzy informują, że nawet kilkanaście infekcji w ciągu roku nie musi oznaczać niczego złego, o ile nie kończą się one powikłaniami. Podobnie jest z gorączką – stanowi ona sygnał, że organizm walczy z infekcją.

Kiedy możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z gorączką? Prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 stopni Celsjusza, nawet jeśli jest ona wyższa i osiąga 37 stopni, to nie ma powodów do obaw. Do 38 stopni Celsjusza w dalszym ciągu nie masz do czynienia z gorączką, lecz ze stanem podgorączkowym. Często towarzyszy on przeziębieniu. Dopiero temperatura powyżej 38 stopni, a według niektórych źródeł nawet powyżej 38,2 stopnia, jest gorączką. Stan podgorączkowy nie jest groźny dla organizmu, chyba że utrzymuje się długo, nawet tygodniami – wówczas wymaga konsultacji lekarskiej.

Pamiętaj również o tym, że ciepłota ciała zależy od tego, kiedy dokonujesz pomiaru. Jeśli zmierzysz dziecku temperaturę po tym, jak wróci ono z meczu piłki nożnej czy innej aktywności, to wartość ta będzie wyższa niż w przypadku pomiaru porannego. Wynik pomiaru zależy również od miejsca, w którym go dokonasz (np. pod pachą, na skroni), a także od użytego termometru.

Objawy, które towarzyszą gorączce to najczęściej osłabienie, potliwość, wypieki na policzkach i dreszcze. Dolegliwość ta może towarzyszyć wielu infekcjom, m.in. zapaleniu płuc, anginie, zapaleniu pęcherza, grypie czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Czy obniżać gorączkę u dziecka?

Wysoka gorączka może być bardzo niebezpieczna dla dziecka. Twoja reakcja na dolegliwość powinna być uzależniona od wysokości temperatury, dlatego staraj się obserwować pociechę i jak najczęściej dokonywać pomiaru ciepłoty ciała. Jeśli temperatura wynosi:

 • Od 38 od 38,5 stopnia Celsjusza – staraj się ochłodzić dziecko, np. okładami, ewentualnie podaj mu leki przeciwgorączkowe.
 • Powyżej 38,5 stopni Celsjusza – podaj dziecku leki na obniżenie temperatury.
 • Powyżej 40 stopni Celsjusza – natychmiast udaj się z dzieckiem do lekarza.

Do specjalisty wybierz się również wtedy, jeśli mimo podejmowanych prób, nie jesteś w stanie obniżyć ciepłoty ciała dziecka.

Żeby zbić temperaturę, możesz zastosować wiele domowych sposobów:

 • Zimne okłady – namocz w chłodnej wodzie ręcznik i umieść go na czole lub karku dziecka. Staraj się powtórnie namaczać ten materiał co kilkanaście minut, kiedy prawdopodobnie będzie już zbyt suchy.
 • Herbata z miodem i cytryną – miód pomaga w obniżaniu ciepłoty ciała. Szczególne znaczenie ma jednak jego dodanie dopiero wtedy, kiedy herbata wystygnie. Jeśli dodasz miód do wrzątku, to utraci swoje lecznicze właściwości.
 • Chłodna kąpiel lub prysznic – temperatura wody powinna być o około 2 stopnie Celsjusza niższa niż ciepłota ciała.

Gorączka nie jest objawem, który można bagatelizować. Jeśli próbujesz obniżyć temperaturę i nie przynosi to efektów, to koniecznie wybierz się z dzieckiem do lekarza. Bardzo wysoka temperatura może nawet zagrażać jego życiu.

Więcej ciekawych porad na stronie: https://pelafenlek.pl/

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja