Z jakiej butelki Twoje dziecko pije wodę podczas upału? Sprawdź, czy narażasz jego zdrowie

Z jakiej butelki Twoje dziecko pije wodę podczas upału? Sprawdź, czy narażasz jego zdrowie

Wakacje to czas upałów, dzieci odczuwają mniejsze pragnienie niż dorosły człowiek, więc powinniśmy zawsze pamiętać o pilnowaniu nawodnienia naszego dziecka. W sklepach można napotkać bardzo duży przekrój kolorowych napojów w plastikowych butelkach. Jednak to, w jakiej butelce podajemy dziecku picie, ma ogromne znaczenie gdy w powietrzu panuje wysoka temperatura.

Zdjęcie Z jakiej butelki Twoje dziecko pije wodę podczas upału? Sprawdź, czy narażasz jego zdrowie #1

Plastikowe naczynia nie są ekologiczne.

Butelki z wodą mineralną bądź napojami mają znacznik PET 1 – jest to najczęściej spotykane oznaczenie na wyrobach z plastiku. Możemy go znaleźć na plastikowych kubeczkach, talerzykach, tackach i sztućcach. Informacja ta oznacza, że wyrób jest przeznaczony do jednorazowego użytku w temperaturze najwyżej pokojowej. Co się więc z nimi dzieje w przypadku upału?

Badania potwierdzają, że związki zawarte w plastiku, przenikają do wody w wysokich temperaturach. Gdy zostawimy plastikową butelkę z wodą na słońcu, zwyczajnie zaczyna ona się topić do naszego napoju. Podając dziecku picie w takim naczyniu narażamy jego zdrowie.

Drugim ogromnym błędem jest zachowanie plastikowej butelki, aby ponownie z niej skorzystać. Pamiętajmy, że taki plastik nie nadaje się do wielokrotnego użytku. Nie zostawiajmy też plastikowych butelek na słońcu, czy w rozgrzanym samochodzie.

Jakie są konsekwencje?

Nawadnianie się wodą z cząsteczkami plastiku naraża nas na przewlekłe choroby typu cukrzyca, astma, a nawet na raka. Dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowania na serce i rujnuje układ hormonalny. Dzieci ze względu na dojrzewanie są szczególnie narażone.

Zdjęcie Z jakiej butelki Twoje dziecko pije wodę podczas upału? Sprawdź, czy narażasz jego zdrowie #2

Z czego podawać wodę dziecku?

W okresach wysokich temperatur, gdy wychodzimy na spacer z dzieckiem lepiej zabrać wodę do szklanej butelki. Miejmy to przede wszystkim na uwadze, gdy wybieramy się z rodziną na plażę – nie ma tam miejsca, w którym moglibyśmy ukryć plastikowe naczynie przed słońcem.

Drugim rozwiązaniem jest zakup bidonu, który jest wielokrotnego użytku. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rodzaj tworzywa, z jakiego jest zrobiony. Najlepiej kupować te oznaczone HDPE 2 – jest to najbezpieczniejszy rodzaj plastiku używany do tego typu naczyń.

Elżbieta

Polecane