Wrzody żołądka dają charakterystyczne objawy. Nie wolno ich ignorować

Wrzody żołądka dają charakterystyczne objawy. Nie wolno ich ignorować
14Mar

Wrzody żołądka to nic innego jak pokaźne rany błony śluzowej żołądka. Choroba wrzodowa rozwija się z czasem, dlatego odpowiednio szybkie zdiagnozowanie wrzodów jest istotne. Jakie sygnały wysyła ciało, kiedy mamy wrzody?

#Ból brzucha

Ból odczuwany po posiłku lub ból, któremu towarzyszy uczucie pustego żołądka może być objawem wrzodów żołądka. Zazwyczaj odczuwamy go w górnej części brzucha na środku. Może występować on stale lub zupełnie nieregularnie. Nie powinniśmy go jednak ignorować.

#Wzdęcia i przepełnienie żołądka

Nadmiar kwasów żołądkowych towarzyszący wrzodom wywołuje również uczucie przepełnionego żołądka, nawet kiedy nic nie zjedliśmy. Towarzyszą temu również wzdęcia.

Zdjęcie Wrzody żołądka dają charakterystyczne objawy. Nie wolno ich ignorować #1
fot. shutterstock

#Zgaga

Wrzody wywołują również uczucie pieczenia w żołądku i przełyku. Często występują wtedy również gazy i niestrawność.

#Brak apetytu

Podrażnienie błony śluzowej żołądka i ból po posiłku sprawia, że osoby chore unikają jedzenia i tracą apetyt.

#Wystąpienie alergii pokarmowych

Wrzody żołądka oznaczają znaczące podrażnienie błony śluzowej żołądka. To z kolei sprawia, że często występują nietolerancje i alergie pokarmowe, które wcześniej nie występowały.

#Krwawienie

Wymioty z krwią lub krew w stolcu to objaw zaawansowanej już choroby wrzodowej. Pod żadnym pozorem nie należy ignorować obecności krwi.

#Co wywołuje wrzody żołądka?

Zdjęcie Wrzody żołądka dają charakterystyczne objawy. Nie wolno ich ignorować #2
fot. shutterstock

-Rany na błonie śluzowej pojawiają się na skutek nadmiernej ilości kwasów żołądkowych. Kwasy te podrażniają ściany żołądka wywołując uczucie pieczenia i ból.

-Osoby najbardziej narażone na wystąpienie wrzodów to osoby, które piją dużo alkoholu, palą papierosy i źle się odżywiają. Niestety, tak jak w większości przypadków, to styl życia i odżywiania wpływa na wystąpienie wrzodów.

-Jednak przyczyną wystąpienia wrzodów okazuje się również infekcja bakteryjna. Bakterie ze szczepu H.Pylori powodują podrażnienie błony śluzowej żołądka, które następnie przechodzi w chorobę wrzodową.

Jak zdiagnozować wrzody żołądka?


Podstawowym badaniem, aby wykryć to schorzenie jest endoskopia (gastrospopia). Badanie to wykonuje lekarz poprzez wprowadzenie przez przełyk aparatu zakończonego minikamerą.

Jak leczy wrzody żołądka?


Najczestszą metodą w walce w wrzodami jest przyjmowanie przez pacjenta odpowiednio dobranych antybiotyków (ok. tygodnia) oraz leku z grupy blokerów pompy proteinowej (zmniejsza produkcję soku żołądokowego).

Jaką dietę stosować przy wrzodach żołądka?


Nie ma medycznych dowodów potwierdzających, iż odpowiednia dieta przyspieszy gojenie wrzodów. Przy tego typu schorzeniach należy jednak pamiętać o wyeliminowaniu ostrych oraz tłustych potraw.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ