Kolejna inwazja biedronek azjatyckich! Wchodzą masowo do domów i mogą wywoływać alergie

Kolejna inwazja biedronek azjatyckich! Wchodzą masowo do domów i mogą wywoływać alergie

Biedronki azjatyckie nie pierwszy raz atakują nasze domy. Rok temu o tej samej porze roku też mieliśmy do czynienia z inwazją biedronek. Masowo osiadają na oknach i próbują dostać się do środka. Należy ich jednak unikać, bo ich wydzielina może uczulać.

Zdjęcie Kolejna inwazja biedronek azjatyckich! Wchodzą masowo do domów i mogą wywoływać alergie #1

Biedronki azjatyckie

Biedronki azjatyckie nie są takie same jak te, które znamy. Są bardziej agresywne – gryzą. Dodatkowo przemieszczają się w masowo i mogą wywoływać uczulenie, szczególne u dzieci. Obecna pora roku to dla nich idealny czas na migrację.

Biedronki w niektórych domach pojawiają się zazwyczaj wtedy, kiedy świeci słońce. Miliony sztuk tych owadów obsiada ściany domów, okna i parapety niesamowicie je brudząc. Wyglądają różnie – mogą być czarne z czerwonymi kropkami, czerwone z czarnymi kropkami, albo brązowe z żółtymi kropkami. Zwykłe biedronki, które znamy, posiadają na swoich grzbiecie siedem kropek. Biedronki azjatyckie znacznie więcej.

Zdjęcie Kolejna inwazja biedronek azjatyckich! Wchodzą masowo do domów i mogą wywoływać alergie #2

Uczulenie

Biedronki azjatyckie produkują wydzielinę swoimi kończynami. Jej zadaniem jest obrona owada. Wydzielina zazwyczaj ma żółty kolor i pozostawia ślady na naszej skórze. Może ona jednak uczulać. Zazwyczaj jest to reakcja alergiczna skóry, ale może się również zdarzyć, że ucierpi układ oddechowy. Biedronki azjatyckie mogą również gryźć. Objawami ugryzienia biedronki azjatyckiej jest czerwony ślad i swędzenie. Jeśli ktoś ma skłonność do reakcji alergicznych, może dojść do takich objawów jak:

  • nieżyt nosa
  • atak astmy
  • obrzęk
  • pokrzywka

Jak pozbyć się biedronek?

Eksperci zdecydowanie odradzają używania środków owadobójczych. Mogą one bowiem uśmiercić również nasze rodzime biedronki, które są bardzo pożyteczne i są naturalnym wrogiem biedronek azjatyckich.

Kiedy biedronek jest w domu dużo, można po prostu wyciągnąć je odkurzaczem i natychmiast wyrzucić worek z odkurzacza na śmieci. Ten sposób jednak nie sprawdzi się, gdy posiadasz odkurzacz bez worka.

Warto też zamontować w oknach moskitiery oraz umyć okna. Biedronki azjatyckie nienawidzą zapachu mięty, dlatego do standardowego płynu warto dodać kilka kropelek olejku miętowego. Oprócz zapachu mięty, warto postawić również na zapach kamfory. Olejek kamforowy jest tani, a doskonale odstrasza biedronki azjatyckie. Możesz nim nasączyć materiał i umieścić na parapecie.

true

Polecane