Gołębie roznoszą choroby. Jak pozbyć się ich z balkonu?

Gołębie roznoszą choroby. Jak pozbyć się ich z balkonu?
21Maj

Wiosna zawitała pełną parą, wiele zwierząt obudziło się po zimowej drzemce, drzewa się zazieleniły. Gdy świeci słońce, chętniej wychodzimy na spacer czy korzystamy ze świeżego powietrza, również tego na balkonach. Do aktywności powróciły też gołębie, które obecnie poszukują odpowiednich miejsc do założenia gniazda. Najczęściej budują one gniazda na gzymsach, zakamarkach murów, balkonach, a także na strychach.

Zdjęcie Gołębie roznoszą choroby. Jak pozbyć się ich z balkonu? #1


Roznosiciele chorób

Gołębie bardzo dobrze czują się w towarzystwie ludzi, dlatego chętnie budują gniazda na naszych balkonach. Niestety ptaki te nie są przyjazne dla zdrowia człowieka, ponieważ przenoszą groźne choroby, takie jak ornitoza, robaczyca, salmonelloza czy borelioza.

Gołębie również sprawiają, że mamy więcej sprzątania, ponieważ brudzą one podłogi i balustrady. W ich gniazdach znajduje się również wiele bakterii i pasożytów. Przeczytajcie poniższy artykuł i dowiedzcie się jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się tych niechcianych gości.

Gołębie są pod ochroną

Gołębie to zwierzęta, które znajdują się pod częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, że nie wolno niszczyć gniazd, w których znajdują się już jaja tych ptaków. Nie można wobec nich stosować petard ani strzelać do nich z wiatrówki. Lepiej wybrać sposoby, które nie będą tak drastyczne. Najlepiej zastosować metody, które sprawią, że gołębie w ogóle nie będą chciały się zadomawiać na naszych balkonach czy parapetach. Zwierzęta te najchętniej przylatują w miejsca, gdzie mogą łatwo zdobyć pożywienie.

Takim miejscem są właśnie osiedla, rynki większych miast czy parki. Gołębie to mądre zwierzęta, które dobrze sobie radzą w znajdywaniu pokarmu. Nie musimy ich jeszcze dokarmiać, a osoby, które to robią, należy upomnieć. Zadaniem zarządu osiedla jest odpowiednie zabezpieczenie altan śmietnikowych oraz zlikwidowanie karmników, jeśli takowe istnieją.

Zdjęcie Gołębie roznoszą choroby. Jak pozbyć się ich z balkonu? #2

Czysty balkon

Najlepszym sposobem na niedopuszczenie do zalegnięcia się gołębi na balkonie, jest po prostu jego uprzątnięcie. Nie powinno na nim być skrzynek, starych szaf lub innych rzeczy, które będą dobrym miejscem na założenie gniazda. Gołębie szukają zawsze ustronnych miejsc, gdzie będą mogły się schować i gdzie nie zostaną zauważone przez ludzi. Dlatego warto wysprzątać swój balkon i od czasu do czasu sprawdzać, czy nie ma tam nowych, pierzastych lokatorów.

Siatka zabezpieczająca

Jeśli nie przeszkadza nam izolacja oraz ogrodzenie balkonu, wtedy warto zastosować siatkę, która nie pozwoli gołębiom na dostanie się do środka. Należy założyć ją bardzo starannie, aby gołębie nie znalazły jakieś dziury, przez które jednak będą mogły się przedostać. Balkony poprzez swoje różne wymiary i struktury mogą być trudne do ogrodzenia. Jeśli nie damy sobie rady z tym sami, wtedy można wynająć do tego odpowiednią firmę. Trzeba też przed przystąpieniem do tego zadania, spytać zarządcy budynku czy zgodzi się na to, aby wywiercić parę dziur w ścianie budynku.

Kolce

Jeśli jednak nie chcemy zastosować siatki zabezpieczającej, wtedy z pomocą mogą nam przyjść kolce. Taki sposób odstraszania gołębi jest humanitarny, ponieważ kolce nie sprawiają krzywdy tym zwierzętom. Ich zadaniem jest zniechęcenie ptaków do przylatywania i siadania na płaskich powierzchniach. Ich zamontowanie jest bardzo proste. Wystarczy, że na oczyszczonych powierzchniach przykleimy owe kolce.

Jeśli gołębie są „zmorą” całego bloku, wtedy o zamontowanie takich kolców można poprosić administrację budynku. Co prawda powinni zrobić to tylko na wspólnych częściach budynku, jednak może to skutecznie zniechęcić gołębie do przylatywania na dane osiedla czy bloki.

Imitacje i wiatraczki

Można też zastosować środki, które będą miały za zadanie odstraszyć gołębie. Są to zwierzęta bardzo płochliwe, przez co łatwo je odstraszyć. Można posłużyć się domowymi sposobami takimi jak, zawieszenie na balkonie płyt CD, zamontowanie kolorowych wiatraków lub dzwonków, które poprzez wydawanie odpowiednich dźwięków będą zniechęcały gołębie do przesiadywania na danym balkonie.

Jeśli to nie pomoże, warto zakupić i założyć imitację drapieżnych ptaków, których gołębie się boją. Należy jednak nadmienić, że gołębie szybko przyzwyczajają się do nowych pułapek, więc mogą być one skuteczne tylko na krótki okres.

Odstraszacie zapachowe

Jeśli nie chcemy „przyozdabiać" swojego balkonu, to możemy postawić na niewidzialne pułapki. Gołębie mają wyczulony zmysł węchu, przez co czują zapachy intensywniej. W tym wypadku można kupić specjalistyczne środki, które są jednak bezpieczne dla środowiska. Można je nabyć w sklepach budowlanych i rozpylić na balkonie. Niestety takie zapachowe pułapki mogą być nieskuteczne przy wietrznej pogodzie.
następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja