Roztocza są odpowiedzialne za wiele reakcji alergicznych. Dodatkowo, są one po prostu małymi, brzydkimi robakami, których nie łatwo jest się pozbyć zmieniając pościel raz na miesiąc. Na szczęście kilka trików pozwoli ci uniknąć ich namnażania się w twojej pościeli i sypialni.
Nie ściel łóżka zaraz po wstaniu
Pościel, którą opuszczasz rano, jest ciepła i wilgotna. Jeśli zaścielisz łóżko od razu, zatrzymasz w pościeli tę wilgoć na dłużej. W ten sposób pomożesz roztoczom i grzybom się wygodnie i szybko rozmnażać.
Badacze zgodnie twierdzą, że dla naszego zdrowia lepsze będzie pozostawianie łóżka niepościelonego. Problem jednak polega na tym, że wiele osób nie może znieść widoku rozwalonej pościeli. Wiele osób również nie śpi w sypialni, ale w pokoju dziennym, gdzie nie ma możliwości zostawienia pościeli na łóżku. W takim przypadku warto pościelić łóżko, ale nie od razu po wstaniu, ale przynajmniej godzinę po jego opuszczeniu.
Regularnie odkurzaj materac
Materac powinien być wietrzony i dokładnie odkurzany przynajmniej raz w miesiącu. Pamiętaj również o podłodze pod łóżkiem, która też jest siedliskiem mikroorganizmów.
Dobrym sposobem na odkażenie materaca jest również użycie sody oczyszczonej. Soda oczyszczona doskonale odświeża, oczyszcza i usuwa plamy. Wystarczy posypać materac sporą ilością sody (np. za pomocą sitka) i pozostawić na 2 godziny. Po tym czasie należy materac dokładnie odkurzyć.
Ogranicz ilość przedmiotów stworzonych z włókien
W sypialni powinno znajdować się jak najmniej koców, poduszek, dywanów i innych przedmiotów, które zrobione są z włókiem. Są one doskonałym środowiskiem do namnażania się baterii, roztoczy i grzybów.
Wywieszaj pościel na słońce
Słońce sprawia, że wilgoć z pościeli zaczyna parować. Brak wilgoci oznacza szybką śmierć i niemożność rozmnażania się roztoczy.
Zmieniaj pościel raz w tygodniu
Pościel należy zmieniać i prać w wysokiej temperaturze raz na tydzień. Dzięki temu zapobiegniesz namnażaniu się roztoczy, bakterii i grzybów.