Ganglion – guz na nadgarstku. Jakie mogą być jego skutki?

Ganglion – guz na nadgarstku. Jakie mogą być jego skutki?

Ganglion (torbiel galaretowata) przybiera formę guza. Najczęściej pojawia się na zewnętrznej stronie nadgarstka, ale może występować również na dłoni, czy palcach. Powstają one na skutek otoczenia stawów płynna substancją, to sprawia, że zaczynają być ruchome.

#Przyczyny powstawania

Nie znana jest dokłada przyczyna powstawania ganglionów. Jednak jednym z czynników może być uraz, przeciążenie lub stan zapalny ścięgien lub mięśni nadgarstka.

Zdjęcie Ganglion – guz na nadgarstku. Jakie mogą być jego skutki? #1
fot. shutterstock

#Objawy

Gangliony są twarde, jednak czasami da się je przesunąć pod skórą. Guz zazwyczaj powiększa się pod wpływem wysiłku lub ruszania nadgarstkiem. Pojawiają się między innymi takie objawy:

Zdjęcie Ganglion – guz na nadgarstku. Jakie mogą być jego skutki? #2
fot. shutterstock

-ból podczas ruszania nadgarstkiem

-wrażliwość na dotyk

-ograniczona możliwość ruszania ręką

-odczyn zapalny

-jeśli guz naciska na nerwy w okolicy zewnętrznej nadgarstka może dojść do objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia czucia, czy niedowład

-często występuje również obniżenie samopoczucia

Gangliony często pojawiają się i znikają same. Bywa jednak, że bez interwencji lekarza nie da się go pozbyć. Zabieg polega na odessaniu płynu z torbieli. Pomimo tego, że gangliony zazwyczaj nie są zmianami nowotworowymi, nie należy ich ignorować. Jeśli pojawi się guz, który dość szybko się powiększa – należy udać się do lekarza, który zbada rodzaj zmiany.

Zdjęcie Ganglion – guz na nadgarstku. Jakie mogą być jego skutki? #3
Źródło: http://solumed-ortopedia.pl/usuniecie-gangliona/

Agnieszka