Jak robić domowe przetwory - PORADNIK

Jak robić domowe przetwory - PORADNIK

Domowe przetwory są nie tylko smaczne, ale i bardzo praktyczne. Zimą, kiedy brakuje nam świeżych warzyw i owoców, możemy sięgnąć po słoiczki z wiśniami, gotowym dżemem, buraczkami, czy przecierem ogórkowym do zupy. Wtedy w krótkim czasie korzystamy z takich zdrowych „gotowców”. Jak porządnie robić domowe przetwory? Oto wskazówki.

#1. Podpytaj babcię i mamę o przetwory na zimę, a najlepiej pomóż im w ich przygotowaniu. Praktyka czyni mistrza! Zróbcie razem jakieś słoiczki.

#2. Wybieraj tylko świeże, dojrzałe i ładnie wyglądające warzywa i owoce. Wszystkie nadpsute, obite odstaw np. na kompot lub sos. Gdybyś użyła ich do przetworów, możliwe, że zepsułabyś cały słoiczek. Dlatego dbaj o jakość produktów do przetworów.

#3. Owoce i warzywa dokładnie umyj i osusz.

Zdjęcie Jak robić domowe przetwory - PORADNIK #1
Fot. Pixabay.com

#4. Pamiętaj, że owoce a nawet niektóre warzywa, typu pomidory, papryka i cebula, podczas długiego gotowania uwalniają do przetworów swoją naturalną słodycz – fruktozę. Dlatego uważaj z ilością cukru lub zamień zwykły cukier kryształ melasą, cukrem brązowym albo brzozowym.

#5. Wszystkie słoje i weki, w których chcesz zamknąć swoje warzywa i owoce, muszą być nieuszkodzone i sterylnie czyste. Słoiki i nakrętki wysterylizujesz na 2 sposoby:

  • Możesz wsadzić do garnka słoiki i nakrętki, zalać je wodą i doprowadzić wodę do wrzenia, utrzymać je tak przed 5 minut.
  • Możesz nagrzać piekarnik do 100 stopni Celcjusza i włożyć do niego słoiki i nakrętki ustawione na blasze.

#6. Dobieraj wielkość słoików do ich przeznaczenia. Przeciery i dżemy możesz robić w mniejszych, ponieważ po otwarciu będziesz musiała zużyć je w ciągu 2 dni.

#7. Poza pasteryzowaniem warzywa nadają się też do kiszenia. W kiszeniu istotny jest proces fermentacji mlekowej - cukry proste rozkładają się na kwas mlekowy hamując w ten sposób procesy gnilne. Pilnujmy, aby odbywała się ona we właściwej temperaturze, czyli 15-25 stopni (najlepsze warunki dla fermentacji to 18-22 stopni) . Podczas kiszenia oprócz kwasu mlekowego w kiszonce powstają niewielkie ilości alkoholu i kwasu octowego, które wpływają pozytywnie na smak i zapach produktu końcowego.

#8. Warto też udekorować swoje słoiczki. Przewiązać nakrętki kawałkiem materiału. Takie słoiczek z przetworami to rewelacyjny pomysł na prezent!

Zdjęcie Jak robić domowe przetwory - PORADNIK #2
Fot. Pixabay.com


Źródło: http://wolnakuchnia.pl/jak-robic-domowe-przetwory-przeczytajcie-nasz-poradnik/

Zdjęcie Jak robić domowe przetwory - PORADNIK #3

Fot. Pixabay.com

Justyna

true

Polecane