Zupa to najtańszy i najprostszy sposób na pyszny obiad. Na drugi dzień smakują jeszcze lepiej niż tuż po przygotowaniu. Zupy można mrozić, podgrzewać, wybierać aromatyczne buliony lub gęste potrawki. Choć mamy dużą dowolność, a przygotowanie wydaje się proste, zobacz jakich typowych błędów unikać, żeby zupa była jak najsmaczniejsza.
ZRÓB SWÓJ WYWAR
Najwięcej smaku zupie daje przygotowany najpierw wywar. Gotowanie bulionu samemu jest czasochłonne, ale żadne kostki rosołowe nie są w stanie go zastąpić. Ponadto te gotowe produkty są pełne niezdrowych składników. Składają się głównie z soli i utwardzonych tłuszczów.
ROZGOTOWANY RYŻ / MAKARON
Jeśli wrzucamy ryż lub makaron do zupy, musimy zrobić to w odpowiednim momencie, ponieważ rozgotowane nie wyglądają apetycznie, a i danie smakuje gorzej. Makaron należy dodawać na ostatnie 10 minut gotowania zupy, a ryż 20 minut. Można również dodatki ugotować oddzielnie i uniknąć ryzyka wpadki.
DODAWANIE PRZYPRAW
Zupy powinniśmy doprawiać na sam koniec gotowania. Wiele osób robi to za wcześnie, kiedy jeszcze nie wszystkie składniki dobrze się wygotują. Należy szczególnie uważać na pieprz, który przy długim gotowaniu gorzknieje.
ŚWIEŻE ZIOŁA
Suszone zioła, w porównaniu ze świeżymi, wypadają bardzo słabo. Zawsze zadbaj, by w Twojej zupie pojawiło się coś zielonego- garść posiekanego koperku lub natki pietruszki. Dzięki temu zupa będzie aromatyczna i smaczniejsza.
NIEDOGOTOWANE WARZYWA
Nie wszystkie warzywa gotują się w takim samym tempie. Miej to na uwadze wrzucając kolejne składniki do garnka. Słodkie warzywa mogą wymagać najwięcej czasu, bardzo szybko gotują się pokrojone w kostkę ziemniaki. W przypadku przygotowywania zupy krem, trzeba sprawdzić, czy wszystkie warzywa są ugotowane, żeby można było bez obaw blendować.
DODAWANIE SKŁADNIKÓW W NIEODPOWIEDNIM CZASIE
Unikaj dodawania wszystkich składników naraz, staraj się rozłożyć gotowanie w czasie. Zacznij od przygotowania bazy jaką jest duszona cebula lub czosnek. Następnie wrzuć warzywa, które gotują się najdłużej i zalej wodą.