Udar słoneczny - objawy i pierwsza pomoc

Justyna

Zdrowie

13.07.2017 8:26

Udar słoneczny - objawy i pierwsza pomoc

Latem chętnie przebywamy na słońcu, opalamy się, odpoczywamy i po prostu cieszymy wakacjami. Jednak ze względu na wysokie temperatury i panujące upały, jesteśmy szczególnie narażeni na ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. Co roku w Europie udar cieplny przyczynia się do śmierci kilkuset osób. Dowiedz się, jakie są jego objawy i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która ma udar!

Zdjęcie Udar słoneczny - objawy i pierwsza pomoc #1

Sprawdź, kto i kiedy jest najbardziej narażony na udar słoneczny. Jakie są jego objawy i jak udzielić pierwszej pomocy.

Czym jest udar słoneczny?

Udar słoneczny to odmiana udaru cieplnego. Dochodzi do niego na skutek zbytniej ekspozycji na słońce i za intensywnego działania promieni słonecznych, zwłaszcza z odsłoniętą głową i karkiem. Podczas udaru zaburzona zostaje praca ośrodka termoregulacji. Odwodniony i tracący elektrolity organizm ma trudność z oddawaniem ciepła. Miejscowe działanie promieni słonecznych (na głowę i kark) może nawet skończyć się przekrwieniem opon mózgowych i mózgu

Kto jest najbardziej narażony na udar?

Udar słoneczny może dotknąć każdego, jednak najbardziej narażone na niego są dzieci, osoby starsze, otyłe, chore na cukrzycę, serce, przyjmujące niektóre leki: antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia krwionośne lub pozostające pod wpływem alkoholu.

Jakie są objawy udaru słonecznego?

Jednym z pierwszych objawów towarzyszących udarowi są kurcze kończyn i brzucha, zwane kurczami cieplnymi. Na początku pojawia się obfite pocenie, a następnie dochodzi do utraty potliwości. Inne objawy udaru to silne bóle głowy i karku, zawroty głowy, zmęczenie nudności i wymioty. Może pojawić się odczucie zimna, dreszcze, gorączka powyżej 41 stopni Celsjusza, przyspieszenie tętna, zaburzenia oddychania i utrata przytomności. Oprócz tego występują zaburzenia widzenia, niewyraźna i bełkotliwa mowa, chwiejny chód, niepokój i zmiany nastroju.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego

 • Chorego jak najszybciej odprowadź lub przenieś w chłodne, zaciemnione miejsce.
 • Poluzuj lub zdejmij mu ciasne ubranie.
 • Gdy twarz chorego jest blada, głowę ułóż niżej od tułowia, natomiast gdy jest czerwona - lepiej połóż go w pozycji półleżącej.
 • Głowę i klatkę piersiową przykryj chłodnymi okładami (z wody lub lodu).
 • Co 10 minut mierz temperaturę ciała - gdy obniży się do 38 stopni - schładzanie ciała możesz przerwać.
 • Gdy chory jest przytomny, podaj mu duże ilości chłodnych płynów w małych porcjach, najlepiej lekko osolonej wody.
 • W sytuacji, gdy stan chorego nie wraca szybko do normy, bezzwłocznie wezwij pogotowie.

Jak chronić się przed udarem?

 • Unikaj przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli pomiędzy 11:00 a 15:00.
 • Podczas opalania zawsze stosuj kremy z filtrem ochronnym. Przy mocnym słońcu smaruj się kremami z faktorem SPF 30 do SPF 50, które ochronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
 • Podczas upałów i ekspozycji na słońce, przede wszystkim chroń głowę: zakładaj czapkę, chustkę lub kapelusz.
 • Podczas wysokich temperatur odpowiednio się nawadniaj, pij nawet 2-3 litry płynów dziennie. Pij wodę lub miętowe czy ziołowe herbaty, które mają działanie ochładzające. Unikaj spożywania mocnych alkoholi i ogranicz picie nadmiernej ilości kawy i herbaty.