W Polsce narażenie na zakażenie pasożytami jest umiarkowane. Jednak co roku odnotowuje się kilkaset poważnych przypadków. Jakie pasożyty są jednymi z najniebezpieczniejszych dla człowieka?
#Tasiemiec uzbrojony
Tasiemiec ludzki osiąga nawet 10 m długości. Ten pasożyt mieszka w jelicie grubym gospodarza i żywi się jego pokarmem. Objawem zakażenia może być niedożywienie pomimo spożywania odpowiedniej ilości pokarmu. Dzieje się tak dlatego, że tasiemiec zjada pokarm z naszego ukladu pokarmowego. Do zakażenia zazwyczaj dochodzi przez zjedzenie niedogotowanego mięsa wieprzowego, na którym znajdują się jaj tasiemca. Trafiają one do żołądka gdzie się rozwijają i przenoszą do jelita.
#Glista ludzka
Jest to pasożyt z rodziny nicieni. Osiąga on ok. 35 cm długości. Do zakażenia dochodzi przez zjedzenie warzyw i owoców, na których znajdują się jaja pasożyta. Jaja trafiają do żołądka, następnie do jelit gdzie rozwijają się larwy. Stamtąd larwy przenoszą się do krwiobiegu z następnie trafiają do płuc. Następnie drogami oddechowymi przenoszą się do gardła, gdzie są odruchowo połykane i z powrotem trafiają do żołądka, gdzie dopiero wtedy zaczynają przekształcać się z dorosłe osobniki.
#Włosień kręty
Pasożyt ten wywołuje włośnicę. Do organizmu mogą trafić za pomocą zjedzenia niedogotowanej wieprzowiny i dziczyzny, na których znajdują się pasożyty. W ludzkim organizmie pasożyty te dobierają się w pary i produkują tysiące nowych jaj, które osadzają się w tkance mięśniowej gospodarza.
#Tasiemiec bąblowcowy
Tasiemiec ten osiąga jedynie 7mm długości. Do zakażenia może dojść po spożyciu żywności zanieczyszczonej psimi odchodami, które zawierają jaja pasożyta. W organizmie człowieka pasożyt przenosi się do wątroby, gdzie tworzy torbiele z larwami, które dojrzewają nawet kilka lat. Pęknięcie torbieli pełnej larw może być śmiertelne dla człowieka.