5 objawów zaburzonej flory bakteryjnej jelit

5 objawów zaburzonej flory bakteryjnej jelit
30Cze

Flora bakteryjna jelit pełni niesamowicie ważną rolę naszym organizmie. Zła dieta, niektóre leki, antybiotyki, czy nadużywanie alkoholu mogą zmniejszyć ilość dobrych bakterii w naszym organizmie. Ma to często bardzo negatywne skutki.

#Problemy z zapamiętywaniem, koncentracją i funkcjami poznawczymi

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale flora jelitowa ma wielki wpływ na funkcje poznawcze mózgu. Powodem jest fakt, że bakterie w jelitach biorą udział w produkcji wielu neuroprzekaźników.

Zdjęcie 5 objawów zaburzonej flory bakteryjnej jelit #1
fot. shutterstock

#Problemy trawienne

Zaburzona flora bakteryjna może powodować nieprawidłowe wchłanianie substancji odżywczych oraz powodować problemy trawienne, takie jak wzdęcia, gazy, zgagę, refluks, biegunkę, wrzody i zespół jelita drażliwego.

#Problemy ze skórą

Flora bakteryjna jelit odpowiada między innymi za oczyszczanie organizmu i wchłanianie substancji odżywczych. Gdy jest zaburzona można to zauważyć po kondycji cery (trądzik, łuszczyca, egzema).

#Stres

Przyczyną przewlekłego stresu i odczuwania niepokoju może być zaburzona flora jelitowa. Nieprawidłowa flora bakteryjna może przyczynić się do podwyższonego poziomu kortyzolu – hormonu stresu, który obniża poziom hormonów odpowiednich za dobre samopoczucie.

#Niedobory niektórych witamin i minerałów

Zadaniem flory bakteryjnej jest wchłanianie i syntezowanie substancji odżywczych. Kiedy flora bakteryjna jest zaburzona, dochodzi do niedoborów witamin K, D, B17, B12, magnezu i wapnia.

Zdjęcie 5 objawów zaburzonej flory bakteryjnej jelit #2
fot. shutterstock

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja