Bigos

Małgorzata
Obiad
03.12.2016 15:57
Bigos

Składniki

  1. 3 kg kapusty kwaszonej
  2. 1,5 kg kapusty białej
  3. 1/2 kg wołowiny
  4. 1/2 kg szynki wieprzowej
  5. 1/2 kg żeberek surowych
  6. 700 g kiełbasy cienkiej *
  7. 400 g wędzonego boczku
  8. 250 ml wina czerwonego **
  9. 2 średnie cebule
  10. 10 kapeluszy suszonych grzybów leśnych
  11. 10 śliwek wędzonych
  12. 10 ziaren ziela angielskiego
  13. 8 ziaren owocu jałowca
  14. 5 liści laurowych
  15. 1 łyżka majeranku
  16. 5 łyżek koncentratu pomidorowego
  17. olej
  18. pieprz czarny
  19. sól

Przepis

  1. Grzyby zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy najlepiej na całą noc. Kapustę kwaszoną kroimy jeśli zachodzi taka potrzeba. Zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy około 20 minut na średnim ogniu, po czym odcedzamy. Ponownie zalewamy kapustę wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu. Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, należy ją ponownie odcedzić, zalać wodą i dopiero gotować. Wszystko zależy od tego jak kwaśna jest kapusta. Ja przeważnie odcedzam kapustę tylko raz.
  2. Do gotującej się kapusty dodajemy żeberka, liście laurowe, jałowiec i ziele angielskie. W tym czasie kapustę białą drobno szatkujemy i dodajemy do gotującej się kapusty. Cebulę obieramy, drobno kroimy w kostkę i podsmażamy na łyżce oleju. Kiedy cebulka się zeszkli, dodajemy ją do gotującej się kapusty. Boczek kroimy w drobną kostkę, a kiełbasę w półplasterki. W rondlu o grubym dnie rozgrzewamy łyżkę oliwy, wrzucamy boczek i kiełbasę, podsmażamy i dodajemy do bigosu. Wszystkie rodzaje surowego mięsa kroimy w kostkę.
  3. W tym samym rondlu rozgrzewamy łyżkę oleju i przesmażamy mięso partiami. Mięso powinno się trochę przyrumienić. Wszystkie przypalenia w garnku są jak najbardziej wskazane. Mięso dodajemy do bigosu. Do rondelka wlewamy trochę wina, chwilę gotujemy i dodajemy do bigosu. W ten sposób pozbywamy się przypaleń w garnku, które nadadzą smak bigosowi. Do gotującego się bigosu dodajemy namoczone grzyby razem z wodą, koncentrat pomidorowy, resztę wina, wędzone śliwki, majeranek, pieprz i sól do smaku.
  4. Bigos gotujemy na małym ogniu najlepiej przez dwa dni. Gotujemy kilka godzin, studzimy. Ponownie gotujemy i studzimy. Bigos podajemy ze świeżym pieczywem. Nie którzy bigos podają z ziemniakami, co stanowi syte danie.
  5. * * dobrze jest użyć dobrej jakości kiełbasy
  6. ** użyłam najbardziej znanego i klasycznego czerwonego wina cabernet sauvignon. Dodatek wina czerwonego ogromnie podnosi smak bigosu.
Notes
  1. - do bigosu najlepiej użyć śliwek wędzonych. Często są mylone z tymi, które są dostępne na sklepowej półce
  2. - bigos zawsze gotujemy w garnku żeliwnym, stalowym lub emaliowanym, nigdy w aluminiowym!
  3. - im więcej gatunków mięsa zawiera bigos, tym jest lepszy. Można dodać różne pieczenie, jak cielęcą, wieprzową, czy z dziczyzny
  4. - bigos najlepiej smakuje po paru dniach
  5. - jeżeli na dworze jest mróz, dobrze jest bigos trzymać na balkonie