Trądzik, plamy, nieestetyczne i swędzące zaczerwienienia, czy łuszcząca się skóra są powodem dyskomfortu, a czasami nawet wstydu. Każdy marzy o gładkiej skórze bez niedoskonałości, jednak niewiele osób może się taką skórą cieszyć. Zazwyczaj wydajemy majątek w drogeriach i aptekach, starając się znaleźć złoty środek na nasze problemy. Można jednak podejść do tematu w naturalny sposób.
Ocet jabłkowy doskonale sprawdza się w walce z różnymi zmianami skórnymi. Jest tani, łatwo dostępny, ma odpowiednie pH oraz kwasy, które łagodzą, regenerują i minimalizują zmiany skórne.
Ocet jabłkowy jest świetnym lekiem na łuszczycę. Osoby z łuszczycą doskonale wiedzą, jak trudna jest walka z tym problemem. Ocet jabłkowy ma pH zbliżone do skóry, dzięki temu działa kojąco, jak tonik. Dodatkowo nawilża przesuszone miejsca i zwęża pory.
Ocet jabłkowy ma jednak wiele innych zastosowań.
Trądzik.
Kwas jabłkowy świetnie oczyszcza skórę i działa antybakteryjnie, dlatego nadaje się do skóry z trądzikiem. Wystarczy nawilżyć wacik niewielką ilością octu jabłkowego i delikatnie przemyć twarz. Następnie obficie spłukać twarz wodą.
Tonik.
Zmieszaj 1/2 szklanki wody z 1/2 szklanki octu jabłkowego i z kilkoma kroplami ulubionego olejku. Zwilż wacik przygotowaną mieszanką i przetrzyj twarz. Po upływie dwóch minut opłucz twarz wodą. Tak przygotowany tonik zmniejszy pory i poprawi ukrwienie skóry.
Starcze przebarwienia.
Aby zmniejszyć widoczność plam starczych należy nałożyć ocet za pomocą wacika na zmienione miejsce. Pozostawić na 30 minut, a następnie spłukać. Dzięki zawartości alfa-hydroksykwasów, ocet zmniejszy widoczność plam. Konieczne jest jednak regularne stosowanie zabiegu – dwa razy dziennie przez ok. 6 tygodni.
Oparzenia słoneczne.
Ocet jabłkowy łagodzi swędzenie i pieczenie oraz przyspiesza regeneracje poparzonej skóry. Wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcji 1:1 i wmasować w skórę. Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie.
Pamiętaj, aby nigdy nie stosować octu na otwarte rany i bardzo podrażnioną skórę. Może to spowodować reakcje alergiczne. Pamiętaj również o konsultacji z lekarzem, jeśli nie masz pewności jakiego rodzaju jest zmiana skórna. W niektórych przypadka potrzeba kompleksowego leczenia.