10 prostych sposobów na przedłużenie świeżości warzyw i owoców.
Każdemu z nas choć raz zdarzyło się wyrzucić sporą ilość owoców lub warzyw, ponieważ zwyczajnie się zepsuły. Warzywa i owoce nie zawierają konserwantów, ich czas przydatności do spożycia jest stosunkowo krótki. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na przedłużenie ich świeżości. Dzięki temu już nie będziesz musiała marnować jedzenia. Poznasz nasze proste pomysły, dzięki którym będziesz mogła kupować większe ilości warzyw i owoców, bez ryzyka ze zepsują się w lodówce po kilku godzinach lub dniach.
1. Nie myj owoców i warzyw, jeśli nie masz zamiaru ich od razu zjeść.
Warzywa i owoce mają swoją naturalną otoczkę ochronną, która pomaga im zachować świeżość na dłużej. Owoce i warzywa najlepiej więc myć dopiero przed zjedzeniem. Dzięki temu zachowają świeżość na dłużej.
2. Nie przechowuj ich w wilgoci.
Owoce i warzywa zdecydowanie wolą suche środowisko, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni. Najlepiej umieścić je w plastikowym lub szklanym pudelku razem z papierowym ręcznikiem, który wsiąknie potencjalna wilgoć.
3. Nie wszystkie warzywa i owoce powinny być przechowywane w lodówce.
Do tej grupy należą papryka, ogórki i pomidory. Te warzywa powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, dzięki temu dużo później zaczną się psuć. Tak samo należy postępować w niedojrzałymi jeszcze owocami i warzywami.
4. Nie wszystkie owoce i warzywa powinny być przechowywane razem.
Dojrzale banany, morele, melony, gruszki, śliwki, mango i pomidory wydzielają etylen. Przechowując je z warzywami i owocami wrażliwymi na etylen, takimi jak jabłka, arbuz, bakłażan, dynia, ziemniaki czy brokuły, te zaczną się szybciej psuć.
5. Nie należy przechowywać razem cebuli i ziemniaków.
To doprowadzi do kiełkowania obu warzyw. Kiedy warzywa kiełkują przestają być jadalne.
6. Ziemniaki należy przechowywać w cieniu.
Ziemniaki bardzo nie lubią słońca, powinny być przechowywane w cieniu. W słońcu szybciej zaczynają gnić.
7. Brokuły i kalafior lubią wilgoć.
Aby zapewnić brokułom i kalafiorowi przyjemną wilgoć, należy trzymać je w słodkiej wodzie i zakryć ich wierzch mokrym ręcznikiem. Pamiętając o regularnej wymianie wody i płukaniu ręczników. Te warzywa można również przechowywać tylko owinięte mokrym ręcznikiem w plastykowym pudełku z otworami wentylacyjnymi.
*8. Końcówki bananów powinny być owinięte folią. *
Bananów nie należy przechowywać w lodówce. Najwolniej psują się w temperaturze pokojowej. Dodatkowo możesz owinąć ich końcówki folią, wtedy będą świeże jeszcze dłużej.
*9. Winogrona powinny być szczelnie zamknięte w plastykowej torebce. *
To zapewni im długą świeżość.
10. Pomidory zawsze kładź łodygą do góry.
Pomidory najszybciej psują się w miejscu wokół łodygi. Przechowując je zawsze łodygą do góry spowolnisz ich psucie się.