Tajska sałatka ze stekiem

Ewelina
Sałatki
13.11.2015 9:28
Tajska sałatka ze stekiem

Składniki

Składniki (na 3 porcje):

Sałatka

Stek wołowy – użyłam antrykot 360 gram

sól, pieprz

olej do smażenia steku

1/2 opakowania makaronu ryżowego (miałam akurat taki z dodatkiem tapioki, dlatego jest lekko zielony, ale polecam zwykły ryżowy lub sojowy)

2 marchewki

4-5 rzodkiewek

1/2 dużego ogórka

około 2 garści sałaty (można użyć mieszanki)

spora garść orzeszków ziemnych (niesolonych bez tłuszczu!)

kilka garstek kiełków (użyłam kiełków rzodkiewki)

1 papryczka chilli

1 łyżka sosu sojowego + 1 łyżka oleju sezamowego do przygotowania makaronu

ewentualnie świeże listki kolendry dla ozdoby i smaku

Dressing

sok z 1 limonki

1 łyżka oleju sezamowego

1 łyżka sosu rybnego (można pominąć jeśli nie mamy)

2 łyżki sosu sojowego

2 łyżeczki miodu

1 papryczka chilli

Przepis

Najpierw przygotujmy warzywa. Bardzo fajnie jest jeśli kroimy każde na inny sposób, wtedy mamy różne tekstury w sałatce, ale również dużo atrakcyjniej to wygląda. Marchewkę obieramy, myjemy i ścieramy na grubej tarce, przekładamy do miski. Ogórka obieramy, ale tylko część, tak żeby był pasek obrany i pasek nieobrany – bardzo fajnie to wygląda, następnie przekrawamy na pół i kroimy w około pół-centymetrowe plasterki lekko pod kątem. Rzodkiewki myjemy i kroimy w cieniutkie plasterki (ja pokroiłam na mandolinie). Papryczkę chilli myjemy i kroimy lekko pod kątem w cienkie plasterki. Sałatę myjemy, osuszamy. Wszystkie warzywa ładnie układamy w dużej sałatkowej misce i dodajemy jeszcze kiełki.

Dressing: Papryczkę chilli kroimy w cieniutkie plasterki, wkładamy do małej miseczki. Następnie dodajemy wszystkie pozostałe składniki dressingu i bardzo dokładnie mieszamy aby się połączyły.

Kiedy wszystko mamy już gotowe zabieramy się za ciepłe składniki. Makaron ryżowy przygotowujemy wg przepisu na opakowaniu – z reguły należy go zalać wrzątkiem i przykryć na kilka minut. Po tym czasie makaron odcedzamy zalewamy łyżką sosu sojowego i łyżką oleju sezamowego żeby się nie skleił i nabrał smaku. Układamy go obok warzyw w misce.

W międzyczasie przygotowujemy stek. Pamiętajmy, aby stek wyjąć z lodówki około godzinę przed smażeniem, żeby nabrał temperatury pokojowej. Na patelni rozgrzewamy sporą ilość oleju (tak, żeby była kilkumilimetrowa warstewka). Stek oprószamy solą i pieprzem i smażymy po około 3-4 minuty z każdej strony (dla średniej grubości steku, żeby był lekko różowy w środku). Następnie wykładamy go na deskę i zostawiamy na około 3 minuty aby odpoczął. Po tym czasie stek kroimy w plasterki i układamy na sałatce.

Orzeszki ziemne prażymy lekko na suchej patelni, aż delikatnie się zrumienią. Następnie siekamy je trochę na drobniejsze kawałki i posypujemy nimi sałatkę.

Na koniec wszystko dokładnie polewamy sosem, mieszamy i zajadamy.