Składniki
-
1,5 l wody,
-
4-5 białe surowe kiełbasy (dobrej jakości),
-
100 g wędzonego boczku,
-
ok.1 szklanka zakwasu (lub więcej),
-
2 korzenie pietruszki,
-
2 marchewki,
-
połowa selera,
-
1-2 duże ziemniaki (można pominąć),
-
1 cebula,
-
2 liście laurowe,
-
4-6 ziarenek ziela angielskiego,
-
1-2 łyżka suszonego majeranku,
-
sól,
-
pieprz,
-
2-4 czubate łyżki śmietany 18%,
-
jajka ugotowane na twardo (1 jajko na osobę).
zakwas:
-
ok. 200 g mąki żytniej razowej (typu 2000),
-
1 litr przygotowanej letniej wody,
-
2 ząbki czosnku,
-
kilka ziaren ziela angielskiego,
-
kilka liści laurowych,
-
piętka razowego chleba (lub kromka),
-
gaza,
-
gumka recepturka,
-
naczynie kamionkowe do kiszenia ogórków/słoik o pojemności większej niż 1,5l.
Przepis
Do dużego garnka wlewamy 1,5 litra wody. Surową kiełbasę nakłułam widelcem. Następnie wrzucamy ją razem z kawałkiem wędzonego boczku, obraną cebulą, kawałkiem selera (odkrajamy od połowy), 1 całą pietruszką, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie. Resztę warzyw kroimy na kostkę i wrzucamy w późniejszym etapie. Gotujemy ok. 15 min. Po tym czasie kiełbasę wyjmuję kroję ją na talarki i wrzucam do garnka z resztę pokrojonych na kostkę warzyw: ziemniaki, marchewką, pietruszką, resztą selera. Gdy zauważymy, że poziom wody obniżył się możemy dolać trochę więcej wody. Dodajemy domowy zakwas - 1 szklankę. Doprawiam do smaku: sól (ok. 1-1,5 łyżki, ale rozważnie, bo moja biała kiełbasa była bardzo słona), pieprz. Gotujemy kolejne 15 min. Mieszamy i sprawdzamy smak. Może się zdarzyć, że trzeba będzie dodać więcej zakwasu - zależy jaki Wam wyjdzie w smaku (mój zakwas z piątego dnia był tylko lekko intensywny, więc dolałam jeszcze z pół szklanki). Zakwas po przecedzeniu ma w sobie trochę mąki, więc nie musimy zagęszczać żurku. Jedynie na koniec dodajemy śmietanę. Odlewamy trochę zupy do kubeczka/miseczki dodajemy ok. 2-4 czubate łyżki śmietany. Dokładnie mieszamy i wlewamy ponownie do zupy. Jajka gotujemy na twardo (ok.10 min). Zupa jest najlepsza na drugi dzień, gdy smaki się połączą.
Zakwas:
Mąkę wsypujemy do słoika. Następnie zalewamy letnią przygotowaną wodą. Mieszamy dokładnie, aby nie było grudek. Czosnek obieramy, dodajemy do słoika razem z zielem angielskim oraz liśćmi laurowymi. Na wierzch zawiesiny wrzucamy razową piętkę chleba. Na koniec przykrywamy gazą, a następnie zakładamy gumkę recepturkę. Zostawiamy słoik w ciepłym miejscu na 4-6 dni. Mieszamy raz dziennie. Zakwas będzie gotowy, gdy zacznie być wyczuwalny jego lekko kwaśny zapach. Przelewamy go wówczas przez sitko/gazę zatrzymując na nim większość mąki i przypraw. Zakwas przechowujemy w lodówce w słoiku lub butelce.