Zupa serowa

Ewelina
Zupy
20.10.2014 11:05
Zupa serowa

Przepis

Zupa z serków topionych - tania, o płynnej konsystencji, co pozwala na zapakowanie jej do termosu i zabranie do pracy. W przerwie pomiędzy jednym telefonem a drugim i wypełnianiem papierzysk wspaniale rozgrzewa, szczególnie, kiedy tak, jak u mnie szału z ciepłem w biurze nie ma.

Gotując jakiś czas temu krem warzywny, bardzo posmakowało mi dodanie do zupy podsmażonych na maśle warzyw. W przypadku tej zupy postanowiłam trochę w kwestii podsmażania warzyw poeksperymentować.

Ponieważ składniki na tę zupę kosztowały coś ok. 10 zł, dodaję ją do akcji "Obiadowanie za ostatni grosz" i "Jadłodajnia studencka", a z racji tego, że wspaniale rozgrzewa i poprawia humor do akcji II Zimowy Festiwal Zupy.

Składniki dla 4 - 6 osób:

1 cebula - przekrojona na pół

1 duża marchewka - pokrojona w plasterki

pół dużej pietruszki - również pokrojonej w plasterki

kawałek pokrojonego w kostkę selera

pół pora pokrojonego w talarki

1 łyżka oliwy

pół łyżeczki masła

pęczek natki pietruszki

2 zgniecione ząbki czosnku

1 liść laurowy

3 kremowe serki topione

10 dag wędzonej szynki - pokrojonej w kostkę

szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej

szczypta mielonego imbiru

szczypta curry

pół pokrojonej suszonej papryczki chilli - razem z pestkami - lub po prostu dużo pieprzu, żeby zupa była pikantna

sól - dużo, zupa chłonie sól, jak żurek

pieprz

szczypta suszonego koperku

Cebulę podsmażyć na suchej patelni, jak do rosołu, przełożyć do garnka, w którym będzie gotowana zupa.

Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć na niej marchewkę, pietruszkę i selera, dodać masło oraz pora i smażyć ok. 2 min. Następnie przełożyć wszystko do garnka, dodać czosnek, natkę pietruszki, liść laurowy, zalać 1,5 l wody i gotować, aż warzywa będą miękkie. W szybkowarze wystarczy 10 min. od momentu zamknięcia.

Gdy warzywa będą już miękkie "wyłowić" je łyżką cedzakową. Do wywaru warzywnego dodać pokrojone serki topione i na małym ogniu często mieszając, gotować, aż serki się rozpuszczą. W międzyczasie na suchej patelni podsmażyć szynkę i dodać do zupy.

Czas na doprawianie: sól - tak, jak napisałam wyżej, trzeba jej sporo dodać, ale nie przesadzić - wiadomo, gałka muszkatołowa, curry, imbir, papryczka chilli, pieprz - ostrożnie, bo chilli jest bardzo ostre i na koniec suszony koperek. Chwilę jeszcze pogotować zupę na małym ogniu. Gotowe