Watykan poinformował, że dokładna data pogrzebu papieża Franciszka zostanie ogłoszona po wtorkowym spotkaniu kardynałów. Zgromadzenie to, znane jako pierwsza kongregacja, odbędzie się rano i będzie miało kluczowe znaczenie dla ustalenia planów związanych z ostatnim pożegnaniem Ojca Świętego.
Ostateczna decyzja zapadnie podczas kongregacji kardynałów
Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało, że uroczystości pogrzebowe odbędą się w przedziale między piątkiem a niedzielą. Najbardziej prawdopodobną datą, którą wskazują włoskie i międzynarodowe media, wydaje się być sobota, 26 kwietnia. Jednak ostateczna decyzja będzie należeć do kardynałów, którzy spotkają się we wtorek, by omówić szczegóły organizacyjne i liturgiczne ceremonii.
Przepisy watykańskie określają ramy czasowe
Zgodnie z przepisami zawartymi w konstytucji apostolskiej “Universi Dominici Gregis”, opracowanej jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II w 1996 roku, pogrzeb papieża powinien się odbyć nie wcześniej niż czwartego i nie później niż szóstego dnia po jego śmierci. Ten dokument reguluje nie tylko procedurę po śmierci papieża, ale także zasady wyboru jego następcy.
Sobota jako najbardziej prawdopodobna data uroczystości
Biorąc pod uwagę wspomniane wytyczne oraz dzień śmierci papieża Franciszka, przypadający prawdopodobnie na poniedziałek 21 kwietnia, sobota 26 kwietnia idealnie mieści się w ustalonych ramach czasowych. To właśnie ten dzień wskazywany jest przez media jako najbardziej możliwy termin uroczystości żałobnych, choć oficjalnego potwierdzenia jeszcze nie ma.
Kardynałowie ustalą także szczegóły ceremonii
Wtorkowa kongregacja będzie nie tylko momentem wyznaczenia daty pogrzebu, ale także dyskusji na temat przebiegu liturgii, miejsca pochówku oraz udziału głów państw i przedstawicieli innych religii. Zgodnie z tradycją, pogrzeb papieża przyciąga uwagę całego świata i jest transmitowany na żywo przez największe stacje telewizyjne.
Cały świat w oczekiwaniu na ostatnie pożegnanie
Wierni z całego globu z niecierpliwością oczekują na szczegóły uroczystości. Śmierć papieża Franciszka, który odgrywał ogromną rolę w historii współczesnego Kościoła, poruszyła miliony ludzi niezależnie od wyznania. Jego pontyfikat zapisał się jako czas dialogu, reform i zaangażowania społecznego.