Rząd otrzymał od założyciela InPostu, Rafała Brzoski, projekt zakładający wyeliminowanie obowiązku drukowania papierowych paragonów fiskalnych. Miałoby to dotyczyć transakcji bezgotówkowych, który w Polsce jest coraz więcej. Pomysłodawcy projektu wyjaśniają, dlaczego obecny stan powinno się zmienić.
Czy to koniec papierowych paragonów?
Na stronie zespołu deregulacyjnego kierowanego przez Rafała Brzoskę pojawiły się szczegóły dotyczące propozycji zmian w zakresie rejestracji sprzedaży. Jedna z nich została już na tyle opracowana, że przekazano ją stronie rządowej.
Chodzi o możliwość rezygnacji z obowiązku drukowania paragonów, ale tylko przy płatnościach bezgotówkowych.
Główne założenia propozycji:
1. Rejestracja sprzedaży możliwa wyłącznie w formie cyfrowej (bez paragonu papierowego), a ta opcja dotyczyłaby transakcji bezgotówkowych.
Rozwiązanie ma na celu:
- zmniejszyć koszty dla przedsiębiorców,
- usprawnić ewidencję sprzedaży,
- ograniczyć zużycie papieru,
- ułatwić funkcjonowanie małych firm.
Pomysłodawcy podkreślają, że zmiana przepisów może realnie przyczynić się do uproszczenia codziennej działalności gospodarczej.
Dlaczego rezygnacja z paragonów ma sens?
Pomysłodawcy zrezygnowania z paragonów w momencie płatności bezgotówkowych wskazują na fakt, że z roku na rok płatności bezgotówkowe za towary i usługi stanowią coraz wyższy odsetek w całkowitej puli płatności.
To z kolei oznacza, że brak paragonu nie przyczynia się w tym przypadku do żadnych nieprawidłowości, bo płatność bezgotówkowa jest rejestrowana w systemach operatorów płatności oraz w systemach bankowych nabywcy i sprzedawcy.
"Obecnie powszechnie organy skarbowe korzystają z danych udostępnianych przez operatorów płatności elektronicznych oraz z danych z rachunków bankowych podatników do ustalenia rzeczywistego poziomu obrotu przy płatnościach bezgotówkowych. Zatem brak fiskalizacji na kasie fiskalnej takiej sprzedaży nie wpływa w żaden sposób na kwestie ustalenia właściwej podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Wśród zalet proponowanego rozwiązania wskazuje się nie tylko na oszczędności dla firm, które całkowicie zrezygnowały z gotówki, ale również na inne istotne korzyści.
Główne korzyści:
- obniżenie kosztów operacyjnych dla przedsiębiorców obsługujących wyłącznie płatności bezgotówkowe,
- zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko dzięki ograniczeniu zużycia papieru,
- utrzymanie pełnej przejrzystości i kontroli transakcji przez administrację skarbową, mimo rezygnacji z paragonów papierowych.