W czerwcu 2025 roku w życie wejdą nowe przepisy dotyczące świadczenia 800 plus. Zmieni się procedura składania wniosków i kryteria przyznawania środków.
800 plus nie dla wszystkich dzieci
Projekt nowelizacji specustawy ukraińskiej zakłada, że świadczenie 800 plus będzie ściśle powiązane z obowiązkiem szkolnym.
Dodatek w wysokości 800 złotych miesięcznie będzie przyznawany wyłącznie rodzicom, których dzieci uczęszczają do szkoły.
Dzieciom, które nie realizują obowiązku szkolnego nie będzie przysługiwało 800 plus. Wyjątkiem będzie odroczenie obowiązku nauki lub zbyt niski wiek dziecka.
“Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada wprowadzenie przepisów, które mają uszczelnić system pomocy tak, aby nie mógł być wykorzystywany niezgodnie z jego przeznaczeniem” - zakomunikował wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk w rozmowie z PAP.
Przypomnijmy, że obecnie świadczenie 800 plus przysługuje na każde ukraińskie dziecko do 18 roku życia, które pojawiło się w Polsce po 23 lutego 2022 roku.
Zmiany w 800 plus od czerwca
Nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2025 roku (zmiany zaczną obowiązywać od nowego okresu świadczeniowego).
Nowe wnioski
We wnioskach 800 plus pojawi się dodatkowa rubryka. Rodzice będą musieli wpisać placówkę edukacyjną, do której uczęszcza dziecko.
ZUS sprawdzi dziecko
Nowelizacja przepisów zakłada, że ZUS będzie sprawdzał dzieci w bazie danych systemu informacji oświatowej. Gdy okaże się, że dziecko nie widnieje w rejestrze, wówczas wypłata świadczenia będzie wstrzymana.
Dane te mają być weryfikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za pomocą Systemu Informacji Oświatowej (SIO).
Ograniczenia także w 300 plus
Projekt nowelizacji przepisów zakłada także ograniczenia w programie “Dobry Start” (300 złotych na wyprawkę szkolną).
Przyznanie 300+ także będzie uwarunkowane tym, czy dziecko uczy się w szkole wymienionej w art. 18 prawa oświatowego.
ZUS będzie weryfikował informacje w bazie danych systemu informacji oświatowej