Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło dokonać kolejnej zmiany w polskim systemie edukacji. Zapadła już bowiem decyzja, która znacząco wpłynie na sposób nauczania przedmiotów przyrodniczych. Nie będzie już bowiem biologii, fizyki, chemii i geografii, jako oddzielne przedmioty. Poznaj szczegóły.
Przyroda w klasach IV-VI
Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało, że w klasach od IV do VI przedmioty przyrodnicze, takie jak biologia, chemia, fizyka i geografia zostaną niejako połączone w jeden przedmiot - przyrodę.
MEN twierdzi bowiem, że dzięki temu system nauczania zacznie bardziej skupiać się na praktyce, a nie na teorii.
Lepsze zrozumienie procesów przyrodniczych
Decyzja ta jest wynikiem rozmów, które odbywały się już w 2024 roku. Zdaniem ekspertów, zdecydowane rozdzielenie nauk przyrodniczych na osobne przedmioty, jak chemia, fizyka, biologia i geografia, utrudnia zrozumienie złożonych procesów, które zachodzą w przyrodzie.
Połączenie tych przedmiotów ma więc sprawić, że uczniowie lepiej zrozumieją zjawiska zachodzące w przyrodzie.
Biologia, chemia, fizyka i geografia będą nauczane jako osobne przedmioty w klasach VII i VIII.
Co z nauczycielami?
Ta reforma może okazać się dla nauczycieli sporym wyzwaniem. Osoby wyspecjalizowane w nauczaniu jednego przedmiotu będą teraz musiały posiadać wiedzę także z innych dziedzin.
W przestrzeni publicznej mówi się jednak także o możliwości tworzenia zespołów nauczycielskich, czyli wspólnego prowadzenia zajęć np. Przez nauczyciela biologii i chemii.
Dr Karol Dudek-Różycki z Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wskazuje, że wprowadzenie przyrody jako zintegrowanego przedmiotu to dobry pomysł, jednak kluczowe jest odpowiednie wyposażenie szkół. Mowa na przykład o odpowiednim wyposażeniu klas do chemii czy fizyki, z których sprzęty systematycznie usuwano, zastępując praktyczne eksperymenty materiałami filmowymi.
Kiedy reforma wejdzie w życie?
Według informacji podanych przez "Rzeczpospolitą" reforma zacznie obowiązywać od 2026 roku.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia natomiast, że więcej szczegółów na ten temat przedstawi w najbliższym czasie.