Już niedługo w systemie ochrony zdrowia zajdą istotne zmiany dotyczące badań profilaktycznych. Jeden z popularnych programów zakończy swój obecny etap, a w jego miejsce pojawi się nowa, szersza inicjatywa obejmująca więcej osób i wprowadzająca bardziej nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej.
30 kwietnia skierowania tracą ważność
Wraz z końcem kwietnia 2025 roku skierowania na badania w ramach programu Profilaktyka 40 plus stracą ważność.
W maju wejdzie Profilaktyka 20 plus
Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że program nie zostanie zakończony. Ma on zostać poszerzony o kolejne roczniki. Nowa formuła to Profilaktyka 20 plus.
Z programu będzie można skorzystać raz na kilka lat. Wraz ze wzrostem wieku pacjenta częstotliwość badań będzie większa.

Pacjent wypełni ankietę
Punktem wyjścia w nowym programie profilaktycznym ma być ankieta zdrowotna, którą będzie można wypełnić samodzielnie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub przy wsparciu pielęgniarki w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
System zaproponuje pakiet badań
Na podstawie udzielonych odpowiedzi system zaproponuje indywidualny zestaw badań diagnostycznych, dopasowany do wieku, płci i stylu życia pacjenta. Zakres badań ma być szerszy niż w dotychczasowym programie Profilaktyka 40+, co ma umożliwić wcześniejsze wykrywanie chorób przewlekłych i nowotworowych już u osób młodszych.
Wyniki będą od razu konsultowane
Wyniki badań w ramach programów profilaktyki będą konsultowane z lekarzami POZ.
Minister zdrowia zapowiedziała, że decyzje dotyczące dalszych kroków w zakresie diagnostyki i leczenia w ramach programu Profilaktyka 20+ będą podejmowane na poziomie Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).
Wyniki badań będą udostępniane na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
Lekarz wyśle SMS do pacjenta
To właśnie lekarz pierwszego kontaktu, po analizie wyników badań przesiewowych, takich jak cytologia, mammografia czy kolonoskopia, oceni, czy konieczne będzie skierowanie pacjenta na dodatkowe konsultacje, czy może wystarczy jedynie informacja zwrotna o braku nieprawidłowości.
Jak zaznaczono, w przypadku prawidłowych wyników badań nie będzie konieczności wizyty stacjonarnej. Zamiast tego możliwe będzie zastosowanie zdalnej formy kontaktu, np. wiadomości SMS z potwierdzeniem, że nie stwierdzono odchyleń od normy.
Pacjent otrzyma wskazówki
Z kolei w sytuacjach wymagających pogłębionej diagnostyki lub dalszego leczenia, pacjent zostanie odpowiednio pokierowany — otrzyma nie tylko informacje o wyniku, ale też wskazówki co do dalszych działań.
Program będzie elastyczny i przyjazny
Tym samym program Profilaktyka 20+, który zakłada dostęp do bezpłatnych badań przesiewowych dla osób powyżej 20. roku życia, ma być nie tylko skuteczny, ale i bardziej elastyczny oraz przyjazny pacjentowi.
Nowe procedury odciążą przychodnie
Celem jest nie tylko wcześniejsze wykrywanie chorób, ale również odciążenie placówek medycznych poprzez uproszczenie kontaktu w przypadkach, które nie wymagają osobistej wizyty.
Więcej o programie Profilaktyka 40 plus - TUTAJ.
źródło: Rzeczpospolita