Do Ministerstwa Edukacji wpłynęła petycja w sprawie przedłużenia i podziału wakacji na tury. Jej autor wskazuje na szereg korzyści dla uczniów i branży turystycznej.
Petycja o wydłużenie letnich wakacji o miesiąc
Piotr Andruszkiewicz - Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego skierował do Resortu Edukacji petycję w sprawie przedłużenia letnich wakacji o miesiąc. Mężczyzna proponuje, aby wakacje letnie trwały od 15 czerwca do 15 września i były podzielone na tury.
"Zwracam się do Pani Minister z wnioskiem o rozważenie możliwości wprowadzenia ruchomych terminów wakacji szkolnych. Proponowane rozwiązanie, wzorowane na systemie ferii zimowych, polegałoby na podziale letniej przerwy wakacyjnej na kilka terminów – od 15 czerwca do 15 września, przypisanych do poszczególnych regionów kraju" - czytamy w petycji.
Wakacje podzielone na tury
Piotr Andruszkiewicz podkreśla w petycji, że rozłożenie wakacji na różne terminy będzie skutkowało wydłużeniem sezonu letniego o około miesiąc, co będzie przynosiło wymierne korzyści dla krajowej gospodarki turystycznej.
Dzięki temu, a także w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi i coraz wyższymi temperaturami występującymi również poza lipcem i sierpniem, hotele, pensjonaty, obiekty noclegowe, atrakcje wodne oraz przewoźnicy będą mogli funkcjonować dłużej i bardziej efektywnie, a nie jedynie w trakcie dwóch miesięcy wakacyjnych.

Całą treść petycji znajdziesz TUTAJ.
Wydłużone wakacje to szereg korzyści
Poza samym wydłużeniem sezonu turystycznego wskazuje się również szereg dodatkowych korzyści, które mogą wyniknąć z rozłożenia wakacji na różne terminy:
-
mniejsze zatłoczenie w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych,
-
spadek cen usług turystycznych dzięki rozłożeniu popytu w czasie,
-
większy komfort podróżowania, zwłaszcza poza szczytem sezonu,
-
wsparcie dla przedsiębiorców oraz rodzin z dziećmi, które będą miały więcej możliwości wyboru terminów wypoczynku,
-
dłuższy okres zatrudnienia dla pracowników sezonowych, co wpłynie pozytywnie na rynek pracy w sektorze turystyki.
Mniej zatłoczone kurorty
Wprowadzenie zróżnicowanych terminów wakacji szkolnych będzie miało na celu optymalizację obciążenia popularnych regionów turystycznych, zwłaszcza nad morzem i jeziorami.
Niższe ceny usług
Dzięki temu ruch turystyczny będzie rozkładany bardziej równomiernie, co będzie wpływało na poprawę bezpieczeństwa w rejonach wodnych, obniżenie cen usług oraz zwiększenie liczby odwiedzających w dłuższym okresie.
Korzyści dla sezonowych pracowników
Podział przerwy wakacyjnej na dwa lub trzy etapy będzie również sprzyjał uzyskiwaniu stabilniejszych dochodów przez sektor turystyczny oraz będzie umożliwiał wydłużenie sezonowego zatrudnienia w miejscowościach wypoczynkowych.