Masz w szafie ubrania, których już nie nosisz, ale nie wiesz, co z nimi zrobić? Zwykłe wyrzucenie ich do śmieci nie wchodzi w grę, a znalezienie odpowiedniego miejsca na ich oddanie bywa problematyczne. Okazuje się, że teraz jest na to nowe, proste rozwiązanie.
Nowe przepisy: ubrania nie mogą już trafiać do śmieci!
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowy obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów. Nie można już wyrzucać ubrań do zwykłych kontenerów na odpady zmieszane, a zamiast tego trzeba oddawać je do specjalnych punktów zbiórki. Problem w tym, że w wielu gminach dostęp do takich miejsc jest mocno ograniczony.
W niektórych samorządach brakuje dobrze działającego systemu odbioru tekstyliów. Przykładem jest gmina Ładzice w woj. łódzkim, gdzie – jak podaje Wirtualna Polska – punkt zbiórki odpadów jest jeden i działa jedynie raz w miesiącu przez trzy godziny. Wprowadzenie nowych zasad oznaczało więc spore zamieszanie i pytania, co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami.
InPost wkracza do gry
Aby ułatwić życie mieszkańcom, InPost rozszerzył swoją usługę EKOzwroty. Od teraz każdy może za darmo nadać niechciane ubrania w paczkomacie, a one trafią do organizacji, które zajmą się ich ponownym wykorzystaniem.
Jak powiedziała Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer w InPost, cytowana przez Wirtualną Polskę:
„W odpowiedzi na nowe przepisy dotyczące konieczności segregacji tekstyliów, usługa EKOzwrotów umożliwia łatwe i szybkie wysłanie ich za pomocą maszyn Paczkomat”.
Jak skorzystać z usługi?
Proces nadania jest prosty i nie wymaga żadnych opłat:
- Przygotuj paczkę z ubraniami, które chcesz oddać.
- Wejdź na stronę InPost lub użyj aplikacji, aby wygenerować etykietę.
- Nadaj przesyłkę w dowolnym paczkomacie – zupełnie jak zwykłą paczkę!
Co dalej dzieje się z ubraniami?
InPost współpracuje z Fundacją Odzyskaj Środowisko, dzięki czemu oddane rzeczy mogą trafić do:
- świetlic środowiskowych,
- schronisk,
- placówek pomocowych,
- firm zajmujących się recyklingiem tekstyliów.
Ważne! Przekazywane ubrania muszą być w dobrym stanie – czyli nadające się do ponownego użytku.
Nie tylko ubrania – co jeszcze możesz oddać?
Usługa EKOzwroty działa od 2021 roku i początkowo obejmowała tylko sprzęt elektroniczny. W kolejnych latach dodano nowe kategorie:
- obuwie,
- artykuły dziecięce,
- książki,
- zabawki.
Teraz do tej listy dołączyły także tekstylia.
Co grozi za brak segregacji?
Jeśli nadal będziesz wrzucać tekstylia do odpadów zmieszanych, gmina może nałożyć na Ciebie wyższe opłaty za odbiór śmieci. W Warszawie i Łodzi obowiązuje już zasada, że za brak segregacji płaci się dwukrotność stawki za odpady.
Dzięki nowej usłudze InPost możesz uniknąć problemów, a przy okazji pomóc środowisku. Wystarczy tylko kilka kliknięć, aby Twoje ubrania trafiły w dobre ręce zamiast na wysypisko śmieci.