Czy w 2025 roku polska turystyka dostanie potężny impuls do rozwoju? Wszystko na to wskazuje! Nowy program bonów turystycznych ma pomóc w odbudowie ruchu turystycznego w wybranych regionach Polski. Pierwsze województwo już ogłosiło szczegóły swojego programu. Kto będzie mógł skorzystać i na jakich zasadach?
Podlaski Bon Turystyczny
Już od kwietnia 2025 roku turyści będą mogli skorzystać z dofinansowania na pobyt na Podlasiu. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce po zakończeniu poprzedniego programu bonów turystycznych w 2023 roku. Celem nowej odsłony jest zachęcenie Polaków do odwiedzania regionów, które odczuły spadek liczby turystów, w tym Podlasia.
Budżet programu wynosi 2 miliony złotych, a wysokość bonu będzie się wahać od 200 do 400 zł, w zależności od standardu wybranego obiektu noclegowego. Co ważne, dofinansowanie nie będzie przyznawane automatycznie – bon otrzymają wyłącznie osoby, które spełnią określone warunki.
To duża zmiana w porównaniu do wcześniejszego bonu turystycznego, który przysługiwał wyłącznie rodzinom z dziećmi. Tym razem z dofinansowania może skorzystać każdy, niezależnie od wieku, dochodu czy sytuacji rodzinnej.
Jak skorzystać z bonu turystycznego?
Nowa wersja bonu turystycznego ma bardzo proste zasady. Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki:
- być mieszkańcem innego województwa niż Podlaskie,
- zaplanować pobyt trwający co najmniej dwie noce w jednym z wybranych obiektów noclegowych.
Nie wiadomo jeszcze, czy bony będą dostępne w formie elektronicznej, czy też zostanie wprowadzony inny sposób ich dystrybucji. Wciąż niejasne jest także, czy bony będą przyznawane według kolejności zgłoszeń, czy konieczna będzie wcześniejsza rejestracja.
Lista hoteli i pensjonatów, w których będzie można je wykorzystać, ma pojawić się na dedykowanej stronie internetowej. Jej uruchomienie planowane jest na marzec 2025 roku.
Dolny Śląsk i Opolszczyzna planują własne bony
Podlaskie nie jest jedynym województwem, które rozważa takie rozwiązanie. Dolny Śląsk i Opolszczyzna również pracują nad wdrożeniem podobnych programów.
Oba regiony mocno ucierpiały w wyniku ubiegłorocznych powodzi, co odbiło się na ruchu turystycznym oraz sytuacji finansowej lokalnych firm. Władze województw liczą, że wprowadzenie bonów turystycznych przyciągnie odwiedzających i pomoże odbudować branżę hotelarską oraz gastronomiczną.
Nie podano jeszcze szczegółów dotyczących wysokości dofinansowania ani warunków uczestnictwa w programie. Samorządy analizują obecnie możliwości finansowe, ale mówi się o tym, że bony miałyby obowiązywać od wiosny do końca lata 2025 roku.
Promocja turystyki kluczowa dla regionów
Wprowadzenie bonów turystycznych to tylko część większej strategii promocji regionów. Podlasie rusza z kampanią „Gościnne Podlasie”, która ma zachęcić turystów do odwiedzenia województwa.
Planowane są reklamy w mediach tradycyjnych, kampanie w social mediach oraz działania mające na celu podkreślenie atrakcyjności regionu. Jeśli program okaże się sukcesem, inne województwa mogą pójść tym samym śladem.
Czy nowa wersja bonów turystycznych rzeczywiście pomoże ożywić turystykę w Polsce? Pierwsze efekty poznamy już w nadchodzącym sezonie!