Stan zdrowia papieża Franciszka uległ pogorszeniu. Jak poinformował Watykan, w ostatnich godzinach doszło do "przedłużającego się kryzysu oddechowego przypominającego atak astmy". Ojciec Święty wciąż pozostaje przytomny, lecz jego kondycja budzi poważne obawy. Przeszedł również transfuzję krwi.
Zapalenie płuc i powikłania
Papież trafił do szpitala 14 lutego. Początkowo podejrzewano zapalenie oskrzeli, jednak dalsza diagnostyka wykazała obustronne zapalenie płuc o skomplikowanym przebiegu klinicznym. Problemem jest również to, że w młodości przeszedł operację usunięcia części płuca w wyniku zapalenia opłucnej, co dodatkowo osłabia jego organizm.
Z oświadczenia Watykanu wynika, że infekcja rozwinęła się na tle rozstrzenia oskrzeli oraz ich astmatycznego zapalenia, co sprawia, że leczenie jest wyjątkowo trudne.
"Infekcja wymagająca antybiotykoterapii kortyzonowej sprawia, że leczenie terapeutyczne jest bardziej złożone"
– poinformowała Stolica Apostolska.
Stan wciąż poważny
Podczas piątkowej konferencji prasowej w Poliklinice Gemelli, lekarze podkreślili, że choć nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, to "zagrożenie nie minęło". Papież dobrze reaguje na terapię, ale jego osłabiony organizm pozostaje w stanie wysokiego ryzyka.
Niepokój na świecie i spekulacje mediów
Stan zdrowia Franciszka budzi zaniepokojenie zarówno wśród wiernych, jak i w mediach na całym świecie. "Corriere della Sera" zwraca uwagę, że wiek oraz wcześniejsze problemy zdrowotne papieża czynią go szczególnie podatnym na poważne komplikacje.
"Panuje oczywisty lęk, który nie gasi nadziei, ale potwierdza, że stan zdrowia papieża nie jest dobry"
– napisała "La Repubblica". "La Stampa" dodaje, że świat z niepokojem śledzi każdy komunikat dotyczący jego zdrowia.
Tymczasem portal Politico informuje, że papież cierpi z powodu silnego bólu, a według źródeł zaznajomionych z jego stanem zdrowia miał prywatnie wyrazić przekonanie, że tym razem nie uda mu się opuścić szpitala żywym.
Watykan szykuje się na konklawe?
Stan zdrowia papieża Franciszka budzi coraz większe obawy, a w Watykanie narastają spekulacje na temat jego ewentualnej rezygnacji. Choć oficjalne komunikaty uspokajają, włoskie media donoszą, że Gwardia Szwajcarska rozpoczęła przygotowania do konklawe, co może sugerować, że Stolica Apostolska bierze pod uwagę zmianę na tronie Piotrowym. Sam Franciszek miał już wcześniej podpisać dokument określający warunki swojego odejścia, jednak według nieoficjalnych informacji nie zamierza rezygnować przed końcem Jubileuszu Roku 2025. Wśród potencjalnych następców pojawia się nazwisko Polaka – kardynała Konrada Krajewskiego. Watykan oficjalnie zaprzecza, by zostały podjęte jakiekolwiek decyzje.
Co dalej?
Na ten moment papież Franciszek pozostaje pod opieką lekarzy w szpitalu i spędzi w nim co najmniej cały przyszły tydzień. Stolica Apostolska nie podaje nowych informacji dotyczących dalszego przebiegu leczenia, ale Watykan zapewnia, że sytuacja jest stale monitorowana. Wierni na całym świecie łączą się w modlitwach o zdrowie Ojca Świętego.