W 2025 roku z powodu waloryzacji wzrosną nie tylko renty i emerytury, ale także liczne dodatki. Jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny. Komu przysługuje takie świadczenie? Jak o nie wnioskować? Ile wynosi obecnie, a ile będzie wynosiło od marca 2025? Poznaj szczegóły.
Czym jest dodatek pielęgnacyjny?
Dodatek pielęgnacyjny to finansowe wsparcie wypłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które jest co roku waloryzowane. Nie jest to to samo świadczenie co zasiłek pielęgnacyjny, który wypłaca urząd miasta lub gminy i jest waloryzowany rzadko.
Dodatek pielęgnacyjny skierowany jest do osób, które ukończyły 75. rok życia lub do osób młodszych, które są uznane za osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnego funkcjonowania.
Świadczenie nie przysługuje jednak osobom, które na co dzień przebywają w domach opieki społecznej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych, chyba że przebywają one poza wskazanymi placówkami dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu.
"Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji albo osobie, która ukończyła 75. rok życia" - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny obecnie?
Od Od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku dodatek ten wynosi 330,07 zł miesięcznie.
Jednak od 1 marca wzrośnie w wyniku waloryzacji i wyniesie 348,23 zł miesięcznie.
Jak otrzymać dodatek pielęgnacyjny?
W przypadku osób, które ukończyły 75. rok życia, dodatek wypłacany jest automatycznie wraz z emeryturą. Nie trzeba więc składać żadnych wniosków.
W przypadku osób niezdolnych do pracy i samodzielności konieczne jest jednak otrzymanie zaświadczenia od orzecznika ZUS oraz wypełniony druk OL-9 - zaświadczenie o stanie zdrowia.
Zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza musi być wypełnione nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym wniosek trafia do ZUS.
Wniosek można złożyć:
- osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu)
- za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego. - informuje ZUS.