Nowa wersja programu Czyste Powietrze wzbudziła ogromne kontrowersje, między innymi z powodu jednego zapisu dotyczącego domowych kominków na drewno. Krytycy tego pomysłu wskazują, że jest on niezgodny z prawem unijnym oraz zagraża bezpieczeństwu energetycznemu. Dlaczego nowe przepisy wzbudzają takie emocje? Poznaj szczegóły.
Zakaz kominków w domach?
Nowa odsłona programu Czyste Powietrze, która ma obowiązywać od 31 marca 2025, zakłada, że beneficjenci dotacji będą mieli zakaz korzystania z domowych kominków na drewno. Przepisy mówią bowiem, że:
- Instalacja i użytkowanie kominków oraz lokalnych ogrzewaczy pomieszczeń będzie zabronione, nawet do celów rekreacyjnych.
- Wszelkie istniejące urządzenia tego typu muszą zostać trwale odłączone od przewodu kominowego, a ich odłączenie powinno być potwierdzone odpowiednim protokołem kominiarskim.
Nic więc dziwnego w tym, że branża producentów kominków podniosła w tej sprawie alarm. Ich zdaniem, w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze są dwa zasadnicze błędy.
Zakaz kominków to łamanie przepisów UE?
Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki i Piece" i ogólnie - branża producentów kominków zwraca uwagę na fakt, że Unia Europejska uważa kominki za urządzenia spełniające normy ekoprojektu, odnawialne i niskoemisyjne źródła energii oraz za zgodne z unijną dyrektywą dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków.
Zapis ten uniemożliwia więc obywatelom korzystania z ekologicznych i nowoczesnych źródeł energii.
Utrata bezpieczeństwa energetycznego
Wojciech Perek ekspert kampanii Drewno Pozytywna Energia, w rozmowie z portalsamorzadowy.pl wskazał na jeszcze jedno ogromne zagrożenie.
Nowe przepisy mogą wymusić na mieszkańcach dokonanie wyboru pomiędzy dotacją, a ogrzewaniem domu kominkiem.
Wyobrażamy sobie sytuację, że ktoś w domu na wsi weźmie dotację na wymianę okien czy termomodernizację i nie będzie mógł korzystać wskutek tego z kominka, np. w sytuacji, gdy zabraknie prądu. A to nie są kopciuchy, ale urządzenia, które reguluje Ekoprojekt i spełniają restrykcyjne ekologiczne normy - wskazał ekspert.
Co więcej, w czasach niepewności energetycznej, demontowanie lub kominka będącego źródłem ciepła jest nierozsądne - twierdzą eksperci. Domowy kominek na drewno stanowi ogromne zabezpieczenie gospodarstwa domowe w przypadku, gdy zabraknie prądu lub gazu.