W Polsce nadchodzi rewolucja w transporcie miejskim, której pionierem stanie się jedno z miast wojewódzkich. Decyzja ta ma szansę zmienić życie mieszkańców, środowisko i sposób, w jaki postrzegamy transport publiczny. Które miasto jako pierwsze wprowadza darmowe przejazdy i co to oznacza dla reszty kraju? Sprawdź szczegóły tego przełomowego rozwiązania!
Bezpłatne przejazdy dla mieszkańców
Od 1 stycznia 2026 roku Gorzów Wielkopolski będzie pierwszym miastem wojewódzkim w Polsce, które wprowadzi darmową komunikację miejską. Decyzja ta, ogłoszona przez prezydenta miasta Jacka Wójcickiego, to odpowiedź na potrzeby mieszkańców i część strategii uczynienia miasta bardziej przyjaznym. Prezydent Wójcicki wyjaśnił:
"Decyzja wpisuje się w nasze starania, by Gorzów był miastem przyjaznym, dogodnym do życia dla jego mieszkańców. Podejmujemy tę decyzję jako pierwsze miasto wojewódzkie w Polsce. Bezpłatna komunikacja miejska jest rozwiązaniem bardzo dogodnym dla uczniów naszych szkół i oni są jednym z najważniejszych adresatów tego pomysłu".
Kto skorzysta z darmowych przejazdów?
Z darmowych tramwajów i autobusów skorzystają osoby posiadające Gorzowską Kartę Mieszkańca. O kartę mogą ubiegać się mieszkańcy, którzy:
- rozliczają podatek dochodowy w gorzowskim urzędzie skarbowym i wskazują miasto jako miejsce zamieszkania,
- płacą podatek rolny za gospodarstwa na terenie miasta,
- są dziećmi tych osób (do 26. roku życia w przypadku osób uczących się).
Znikają papierowe bilety
Zmiany obejmą nie tylko wprowadzenie darmowych przejazdów, ale również modernizację systemu biletowego. Miasto planuje:
- wycofanie papierowych biletów z kiosków,
- umożliwienie zakupu biletów jednorazowych i okresowych wyłącznie przez aplikacje mobilne,
- wprowadzenie systemu skanowania kodów QR przy wejściu do pojazdów.
Osoby nieuprawnione do darmowych przejazdów nadal będą mogły korzystać z transportu, kupując bilety elektroniczne w biletomatach lub aplikacjach.
Ekologiczne miasto przyszłości
Wprowadzenie darmowej komunikacji to nie tylko wygoda dla mieszkańców, ale również korzyść dla środowiska. Jak podkreśla poseł Krystyna Sibińska:
"Decyzja o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w Gorzowie to jeden z efektów koalicji największych klubów radnych - Gorzów Plus pana prezydenta i Platformy Obywatelskiej. Mamy nadzieję, że dzięki niej wielu gorzowian przesiądzie się do komunikacji miejskiej. Mniej aut w mieście to czystsze powietrze".
Rozbudowana sieć komunikacji miejskiej
Gorzów Wielkopolski dysponuje obecnie rozwiniętą siecią transportu publicznego, obejmującą:
- 4 linie tramwajowe,
- 35 dziennych i 3 nocne linie autobusowe.
Darmowe przejazdy mają zachęcić mieszkańców do korzystania z tych połączeń, co może odciążyć ruch samochodowy w mieście i poprawić jego funkcjonowanie.
Gorzów Wielkopolski otwiera nowy rozdział w historii polskiego transportu miejskiego. To odważne rozwiązanie, które może stać się inspiracją dla innych miast w Polsce.
Czy darmowa komunikacja stanie się standardem? Przyszłość pokaże!