Od 1 stycznia 2026 roku w życie wejdą przepisy, na które czekały miliony pracujących Polaków. Zmiany wpłyną między innymi na długość urlopów i wysokość odprawy oraz nagród jubileuszowych. Poznaj szczegóły.
Umowa zlecenie będzie wliczana do stażu pracy
Rząd kończy właśnie prace nad zmianami w Kodeksie pracy, które umożliwią wliczanie do stażu pracy czasu przepracowanego na umowie zlecenie i własnej działalności gospodarczej.
Staż pracy jest niezwykle istotną kwestią. Są bowiem sytuacje, kiedy ktoś w zawodzie przepracował wiele lat, jednak na umowie zlecenie lub własnej działalności. Potem natomiast postanowił przejść na umowę o pracę i okazało się, że ma praktycznie zerowy staż pracy, a co za tym idzie: brak prawa do odprawy, nagród jubileuszowych i krótszy wymiar urlopu.
Staż pracy obecnie
Obecnie pracownik pracujący na umowie zlecenie lub prowadzący własną działalność gospodarczą nie może zaliczyć tego okresu do stażu pracy.
Staż pracy określający długość urlopu wygląda następująco:
- 20 dni urlopu, jeśli pracownik ma staż poniżej 10 lat,
- 26 dni urlopu, gdy pracownik ma staż pracy wyższy niż 10 lat.
Nowe przepisy sprawią, że po 1 stycznia 2026 r. pracownik posiadający 7 lat stażu pracy, po zaliczeniu do stażu pracy dodatkowych 4 lat pracy na podstawie umowy zlecenie, uzyska urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni zamiast 20 dni. - informuje gov.pl.
Nowe zasady naliczania stażu pracy
Przepisy jakie przygotował resort rodziny, pracy i polityki społecznej wydłużają listę okresów aktywności zawodowej, które będą wliczane do stażu pracy. Wśród nich znalazły się m.in.:
- okresy prowadzenia pozarolniczej działalności.
- okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność.
- okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
- okresy wykonywania umowy zlecenia lub o świadczeniu usług, umowy agencyjnej oraz okres pozostawania osobą współpracującą.
- okres pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych. - czytamy na gov.pl.