Zmiany w podatkach od nieruchomości w 2025 r.! Te osoby muszą zapłacić podatek za ogrodzenie!

Agnieszka
Biznes i finanse
14.01.2025 9:46
Zmiany w podatkach od nieruchomości w 2025 r.! Te osoby muszą zapłacić podatek za ogrodzenie!

Od stycznia 2025 obowiązują już nieco inne przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. W życie weszła bowiem nowelizacja ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Nowe przepisy zmieniają między innymi definicję budynku i budowli, a to z kolei przekłada się na opodatkowanie dotyczące ogrodzenia.

Czy ogrodzenie zalicza się do budowli?

Ogrodzenie stanowi rodzaj urządzenia budowlanego i tym samym spełnia kryterium budowli.

Nowe przepisy jasno wskazują na fakt, że ogrodzenie, będące elementem budowli, podlega opodatkowaniu od nieruchomości. Przepis ten wzbudza wiele kontrowersji, jednak warto zaznaczyć, że dotyczy on jedynie sytuacji, gdy budowla związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wtedy owszem, konieczne jest zapłacenie podatku od nieruchomości także od ogrodzenia.

W przypadku innych ogrodzeń, przykładowo tych należących do posesji prywatnej, podatek od nieruchomości nie obowiązuje. 

W myśl nowej definicji budowlami są, zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r:

  • Obiekt, który nie jest budynkiem, a który został wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami umożliwiającymi jego użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem.
  • Elektrownie: wiatrowe, jądrowe, fotowoltaiczne, a także biogazownie, biogazownie rolnicze, magazyny energii, kotły, piece przemysłowe, koleje linowe, wyciągi narciarskie oraz skocznie – w zakresie ich części budowlanych, które nie są budynkami.
  • Urządzenia budowlane, takie jak przyłącza, urządzenia instalacyjne (w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków) oraz inne urządzenia techniczne, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem wymienionym w załączniku do ustawy i niezbędne do jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
  • Urządzenia techniczne, które nie zostały wymienione w załączniku ani nie są urządzeniami budowlanymi, wyłącznie w zakresie ich części budowlanych.
  • Fundamenty przeznaczone pod maszyny lub urządzenia techniczne, będące samodzielnymi, technicznie wydzielonymi elementami, które stanowią część składową obiektów użytkowych.

Zmiany w podatku za garaż

Inna ważna zmiana w podatkach dotyczy właścicieli garaży. Rząd przyjął bowiem nowelizację ustawy, która ujednolica podatek za garaże znajdujące się w budynkach mieszkalnych.

Od 1 stycznia 2025 roku wszystkie garaże znajdujące się w budynkach mieszkalnych, które nie są działalnością gospodarczą, zostały opodatkowane jednakową stawką. Określono także maksymalną stawkę opodatkowania - 1,19 zł za metr kwadratowy.

Z nowych, niższych stawek nie skorzystają właściciele garaży wolnostojących. Ich garaże nadal będą objęte stawką właściwą dla budynków użytkowych.

 

Zamknij ×
Kluczowe Punkty
  • Nowelizacja ustawy o podatkach od nieruchomości od 2025 roku.
  • Ogrodzenie zalicza się do budowli, podlega opodatkowaniu jeśli związane z działalnością gospodarczą.
  • Nowa definicja budowli obejmuje różne obiekty i urządzenia.
  • Ujednolicenie podatku za garaże w budynkach mieszkalnych.
  • Maksymalna stawka za garaż w budynku mieszkalnym to 1,19 zł/m².
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną