Seniorzy szturmują ZUS po to świadczenie! Pojawił się apel urzędników!

Seniorzy szturmują ZUS po to świadczenie! Pojawił się apel urzędników!

Od stycznia seniorzy w całej Polsce tłumnie odwiedzają urzędy ZUS, aby złożyć wnioski o nowe świadczenie – rentę wdowią. Choć wypłaty rozpoczną się dopiero 1 lipca, zainteresowanie jest ogromne, co prowadzi do kolejek i apelów urzędników o planowanie wizyt z wyprzedzeniem.

Duże zainteresowanie w pierwszych dniach

Już pierwsze dni stycznia pokazały, jak wielkie jest zainteresowanie rentą wdowią. Seniorzy chętnie składają wnioski, często z obawy, że później mogą zapomnieć lub nie spełnić kryteriów. Jednak rzecznicy ZUS uspokajają – czasu na złożenie dokumentów jest aż pół roku, a moment złożenia wniosku nie wpływa na datę przyznania świadczenia.

Każdy chce już dzisiaj przyjść, dowiedzieć się, złożyć wniosek. Zachęcamy, żeby nie przychodzić dlatego, że akurat było się w pobliżu ZUS-u, tylko żeby przyjść na konkretny dzień i godzinę, najlepiej umówić się przez PUE ZUS 

– apeluje Marlena Nowicka, rzeczniczka ZUS w Wielkopolsce. 

 Nie ma znaczenia, czy złożymy wniosek w styczniu, lutym, czy maju i tak świadczenie zostanie przyznane dopiero od 1 lipca, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące

– dodaje Monika Kiełczyńska z łódzkiego oddziału ZUS.

Dodatkowe pieniądze ratunkiem dla seniorów

Renta wdowia może być istotnym wsparciem finansowym dla wielu seniorów, zwłaszcza tych otrzymujących najniższe świadczenia. Obecnie około pół miliona Polaków żyje z minimalnej emerytury, która wynosi niewiele ponad 1600 zł. Dla nich każda dodatkowa złotówka ma znaczenie.

Jest to program, którego do tej pory nie było, a jest skierowany przede wszystkim do osób najbardziej potrzebujących, będzie to realne wsparcie. Dziś można powiedzieć, że średnio każdy taki przypadek, czy każde gospodarstwo domowe, może otrzymać od 700 do 1000 złotych miesięcznie 

 – tłumaczy dr hab. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Łączenie świadczeń – jak działa nowa formuła?

Renta wdowia umożliwia łączenie dwóch świadczeń, co jest dużą zmianą w porównaniu do dotychczasowych zasad. Seniorzy mogą wybrać bardziej korzystną opcję:

  1. 100% własnego świadczenia plus 15% świadczenia zmarłego małżonka,
  2. 100% świadczenia zmarłego małżonka plus 15% własnego świadczenia.

W przyszłości planowane są dodatkowe podwyżki. Od 2027 roku udział procentowy drugiego świadczenia wzrośnie z 15% do 25%.

Komu przysługuje renta wdowia?

Nie każdy senior spełnia warunki przyznania renty wdowiej. Kluczowe kryteria to:

  • posiadanie dwóch świadczeń: renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz własnej emerytury lub renty,

  • odpowiedni wiek: kobieta musi mieć skończone 60 lat, mężczyzna 65 lat,

  • brak nowego związku małżeńskiego,

  • dochód nieprzekraczający trzykrotności minimalnej emerytury (obecnie 5342,88 zł).

Perspektywy na przyszłość

Renta wdowia jest rozwiązaniem, które ma na celu poprawę jakości życia seniorów, zwłaszcza tych, którzy zostali sami. Dzięki możliwości łączenia świadczeń i planowanym podwyżkom, nowe zasady mogą stać się realnym wsparciem finansowym dla tysięcy osób. Choć zainteresowanie jest ogromne, urzędnicy apelują o rozsądek i korzystanie z możliwości umawiania wizyt online, aby uniknąć niepotrzebnych kolejek.

Kluczowe Punkty
  • Seniorzy od stycznia składają wnioski o rentę wdowią w ZUS.
  • Wypłaty renty wdowiej rozpoczną się 1 lipca.
  • Renta wdowia może być wsparciem dla seniorów z niskimi emeryturami.
  • Możliwość łączenia dwóch świadczeń – własnego i zmarłego małżonka.
  • Planuje się podwyżki od 2027 roku, zwiększając procent drugiego świadczenia.
  • Kryteria uzyskania renty wdowiej: wiek, brak nowego związku, dochód nieprzekraczający 3-krotności minimalnej emerytury.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną