Krajowy Rejestr Długów opublikował wyniki badania z którego wynika, że Polacy obawiają się gigantycznych podwyżek comiesięcznych opłat.
Polacy obawiają się gigantycznych podwyżek!
Krajowy Rejestr Długów opublikował wpis na platformie X. Przedstawił w nim wyniki badania „Portfele polskich gospodarstw domowych po presją rosnących cen”.
W badaniu wzięło udział 1001 dorosłych Polaków w wieku od 18 do 74 lat, którzy samodzielnie (65 proc.) lub wspólnie z innymi domownikami (35 proc.) płacą domowe rachunki. Wywiady przeprowadzono metodą CAWI. Badanie zostało zrealizowane w sierpniu 2024 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, przez IMAS International.
Jak wynika z badania 80% respondentów spodziewa się ogólnie wzrostu rachunków i kosztów życia w perspektywie kolejnych 12 miesięcy.
„Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, co trzeci młody Polak w wieku 25-34 lat to tak zwany gniazdownik, czyli osoba nadal mieszkająca z rodzicami, bez własnych dzieci czy partnera. To właśnie ta grupa nie odczuwa lęku przed rosnącymi kosztami życia, a wręcz przeciwnie przewiduje ich spadek. Taka pewność może wynikać z tego, że mają oni wsparcie w rodzinie, a wspólne mieszkanie z rodzicami daje im poczucie względnego bezpieczeństwa finansowego. Być może to właśnie życie pod wspólnym dachem łagodzi ich obawy związane z przyszłością i lawinowo rosnącymi kosztami życia. Bardziej doświadczone osoby, które pamiętają czasy szalejącej inflacji lat 90., przemian gospodarczych czy niedawnego, gwałtownego wzrostu cen, podchodzą do tego tematu bardziej ostrożnie” - zakomunikował Jakub Kostecki - prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.
Jakiego wzrostu spodziewają się Polacy?
Polacy spodziewają się następujących podwyżek opłat:
- 70% - rachunki za ogrzewanie,
- 65% - opłaty za wodę i ścieki,
- 58% - abonament i rachunki za TV,
- 56% - prąd i gaz,
- 50% - leki przyjmowane na stałe,
- 26% - opłaty czynszowe,
- 17% - kredyty hipoteczne.
Największe obawy mają seniorzy
Z sondażu wynika, że niemal 90% osób, które najbardziej obawiają się podwyżek rachunków, to seniorzy w wieku 65-74 lata.
Najmniej obaw ma pokolenie Z
Na przeciwległym biegunie znajdują się przedstawiciele pokolenia Z, spośród których największa grupa, bo 39,2%, wierzy, że rachunki zmaleją lub pozostaną na dotychczasowym poziomie.