Masz problem ze smartfonem albo pralką? Nowe przepisy UE sprawią, że naprawisz je za grosze!

Agnieszka
Newsy
13.12.2024 13:41
Masz problem ze smartfonem albo pralką? Nowe przepisy UE sprawią, że naprawisz je za grosze!

Polskie prawo cały czas przymierza się do wdrożenia unijnych przepisów o prawie konsumentów do naprawy towarów. Nowe przepisy okażą się rewolucyjne, bo sprawią, że koszty naprawy sprzętów takich jak smartfony i sprzęty AGD znacząco spadną.

Dyrektywa o prawie do naprawy towaru

Dyrektywa o prawie do naprawy towaru weszła w życie 30 lipca 2024 r. Jednak termin, w jakim poszczególne kraje członkowskie muszą dyrektywę wdrożyć do swojego prawa został wyznaczony przez UE na 31 lipca 2026 r.

Z punktu widzenia konsumentów przepisy te zmienią wiele na ich korzyść. Producenci będą bowiem zobowiązani do obniżenia kosztów naprawy urządzeń i sprzętów AGD oraz ułatwienie dostępu do tej naprawy.

Lepiej naprawić, niż kupić nowe

Celem dyrektywy jest zmniejszenie ilości odpadów. Jeśli konsumenci będą mogli tanio i w łatwy sposób naprawić na przykład smartfona, to oddali ich to od decyzji kupienia nowego i wyrzucenia starego.

Obecnie firmy i producenci starają się, aby było odwrotnie. Widzimy to choćby na przykładzie smartfonów, którym nie można wymienić baterii na nową - trzeba wymienić cały telefon.

Producenci nie dostarczają także instrukcji naprawy, na przykład pralek.

Czynnikiem "odstraszającym" od naprawy miały być także ceny części zamiennych. W jednym z przypadków producent zażyczył sobie za nowy pojemnik na detergenty 72 euro. Wysokie były także ceny uszczelek, które kosztowały od 40 euro do prawie 120 euro. - informuje portal finanse.wp.pl.

Ceny naprawy spadną

Produkty naprawiane w ramach gwarancji zyskają dodatkowy rok jej obowiązywania. Po zakończeniu tego okresu producenci będą mieli obowiązek naprawy sprzętu, jeśli będzie to technicznie możliwe. Ponadto będą musieli umożliwić niezależnym serwisom dostęp do części zamiennych.

Efektem tego będzie wzrost liczby niezależnych punktów naprawczych, co powinno doprowadzić do obniżenia cen usług

Ważną zmianą będzie również uruchomienie internetowej platformy napraw. Dzięki niej konsumenci będą mogli zlokalizować punkty naprawcze w swojej okolicy, sprawdzić ceny usług oraz oszacować czas potrzebny na naprawę.

Zamknij ×
Zamknij ×
Kluczowe Punkty
  • Dyrektywa o prawie do naprawy towaru znacznie obniży koszty naprawy sprzętów.
  • Producenci będą zobowiązani do ułatwienia dostępu do naprawy i obniżenia jej kosztów.
  • Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie ilości odpadów poprzez zachęcanie do naprawy zamiast kupowania nowego sprzętu.
  • Produkty naprawiane w ramach gwarancji zyskają dodatkowy rok gwarancji.
  • Uruchomienie internetowej platformy napraw pomoże lokalizować punkty naprawcze.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną