Rodziny, które wychowały dzieci w czasach PRL-u, często wspominają, jak wiele wysiłku kosztowało ich zapewnienie lepszej przyszłości swoim dzieciom. Bez wsparcia w postaci świadczeń takich jak 800 plus czy 300 plus, musieli polegać wyłącznie na własnej zaradności. Czy teraz państwo w końcu wynagrodzi ich starania i wprowadzi finansowe gratyfikacje dla małżonków z imponującym stażem?
Rodzice PRL-u – pokolenie bez wsparcia
Pokolenie naszych rodziców wychowywało dzieci w czasach, gdy trudno było liczyć na rządową pomoc. Starali się zapewnić potomstwu jak najlepsze możliwe warunki, wykształcenie i start w dorosłe życie. Musieli poradzić sobie bez programów socjalnych - dziś rodziny mają łatwiej dzięki świadczeniom takim jak 800 plus czy "babciowe". Czy jednak to pokolenie rodziców doczeka się jakiejkolwiek formy rekompensaty za lata wyrzeczeń?
Petycja w sprawie nagrody za długi staż
Rok temu do Senatu wpłynęła petycja, która proponuje nagradzanie małżonków za długoletni staż w związku małżeńskim. Chodzi o coś więcej niż symboliczne dyplomy i medale przekazywane przez samorządy. Autorzy petycji postulują wprowadzenie jednorazowych nagród finansowych dla par, które przeżyły razem co najmniej 50 lat.
Propozycja zakłada, że małżonkowie otrzymywaliby 5 tysięcy złotych za 50 lat małżeństwa, a za każde kolejne 5 lat kwota rosłaby o 500 zł. Rekordziści, którzy świętowaliby 80-lecie związku, mogliby liczyć na nagrodę w wysokości 8 tysięcy złotych.
Konkrety czy obietnice bez pokrycia?
Pierwsza reakcja Senatu na petycję była pozytywna – wskazano na konieczność konsultacji z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednak za rządów poprzedniej ekipy ministerstwo zaopiniowało ten pomysł negatywnie. Sprawa trafiła do szuflady. Czy nowy rząd zdecyduje się zmienić podejście?
Na początku grudnia ponownie podjęto temat w senackiej komisji ds. petycji. Zabrakło jednak opinii resortu rodziny, co spowodowało kolejne opóźnienia. Według „Faktu” senatorowie chcą, by projekt ustawy w tej sprawie został formalnie przygotowany. Czy rzeczywiście uda się wypracować rozwiązanie?
Koszt realizacji pomysłu
Z wyliczeń ministerstwa wynika, że koszt nagród za długi staż małżeński wyniósłby około 50 milionów złotych rocznie. Kwota ta, choć niebagatelna, wydaje się niewielka w porównaniu z wydatkami na inne programy socjalne. Czy budżet państwa udźwignie takie obciążenie? A może pomysł pozostanie jedynie na papierze?
W oczekiwaniu na decyzję
Małżonkowie czekają na konkrety. Całe życie radzili sobie sami, ale wielu z nich chciałoby, żeby ich trud został doceniony. Czy Senat i resort rodziny znajdą wspólny język i wprowadzą świadczenie, które nagrodziłoby wieloletnie małżeństwa? Czas pokaże, czy obietnice zamienią się w rzeczywistość.