W Polsce powstanie "super-urząd", który prześwietli kieszenie obywateli! Celem lepsze typowanie podatników do kontroli

Agnieszka
Newsy
25.11.2024 12:51
W Polsce powstanie "super-urząd", który prześwietli kieszenie obywateli! Celem lepsze typowanie podatników do kontroli

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w Polsce powstać ma tak zwany superurząd, w skład którego wchodzić będą Krajowa Administracja Skarbowa, Państwowa Inspekcja Pracy, a także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czym zajmie się superurząd? Jakie cele będzie realizować? Poznaj szczegóły.

W Polsce powstanie superurząd

“Dziennik Gazeta Prawna” poinformował w poniedziałek, że premier zapowiedział powstanie superurzędu, który ma się składać z Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt powstania takiego podmiotu trafi do konsultacji już w tym tygodniu. Natomiast celem powstania superurzedu ma być walka z szarą strefą.

Założenia projektu wskazują na to, że superurząd pozwoli lepiej typować podatników do kontroli, jak również koordynować działania państwowych organów.

Dodatkowym celem ma być też edukowanie społeczeństwa w tym zakresie. Okazuje się bowiem, jak wskazują eksperci, że w Polsce jest ogromna akceptacja społeczna dla przedsiębiorców, którzy między innymi nie wystawiają faktur.

"Zasiadać w nim mają przedstawiciele resortów finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a także np. ZUS, Państwowej Inspekcji Pracy i Krajowej Administracji Skarbowej. Zainteresowane tym są też policja i Straż Graniczna. Zespół zajmie się wymianą danych zgromadzonych przez poszczególne urzędy, co ma stworzyć pełniejszy obraz zarówno całych sektorów, jak i pojedynczych podmiotów" - informuje poniedziałkowy “Dziennik Gazeta Prawna”. 

Pełniejszy obraz

Specjalny zespół do walki z szarą strefą będzie miał pełniejszy obraz sytuacji całych sektorów, jak i pojedynczych podmiotów, bo informacje będą płynnie przechodzić pomiędzy poszczególnymi urzędami. 

Szara strefa w Polsce

Z danych wynika, że szara strefa w Polsce sięga 27 procent PKB, czyli o 5 procent więcej niż średnia unijna. Oznacza to, że państwo traci w ten sposób gigantyczne pieniądze.

Powstanie też kampania społeczna, której celem będzie  przekonać Polaków, że szara strefa to negatywne zjawisko i w jego konsekwencji tracą wszyscy.

 - Planujemy zbudować całą strategię państwa do walki z szarą strefą, taką jak np. strategia cyfryzacji - mówi rozmówca dziennika. 

Kluczowe Punkty
  • Powstanie superurząd w Polsce, który będzie składał się z Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  • Celem superurzędu jest walka z szarą strefą oraz lepsze typowanie podatników do kontroli.
  • Superurząd będzie koordynować działania państwowych organów oraz edukować społeczeństwo na temat szarej strefy.
  • Specjalny zespół do walki z szarą strefą będzie miał pełniejszy obraz sytuacji dzięki wymianie danych między urzędami.
  • Szara strefa w Polsce sięga 27 procent PKB, co jest wyższe niż średnia unijna.
  • Planowana jest kampania społeczna mająca na celu uświadomienie Polaków o negatywnych skutkach szarej strefy.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną