Dzicy lokatorzy to w Hiszpanii poważny problem. Obecne prawo pozwala bowiem na zajmowanie czyjejś nieruchomości bez żadnych opłat. Do tej pory nie można było takich osób eksmitować, ale niebawem ma się to zmienić. Hiszpański rząd w połowie listopada przyjął bowiem prawo, które ma ukrócić ten proceder.
Dzicy lokatorzy, czyli “ocupas”. Jak działają?
W Hiszpanii dobrze znane jest takie zjawisko jak “ocupas”. Proceder ten polega na tym, że mafie wprowadzają dzikich lokatorów do pustych mieszkań zagranicznych turystów, nieruchomości należących do banków czy funduszy inwestycyjnych.
Na takie działanie pozwala bowiem hiszpańskie prawo, które zakłada, że po 48 godzinach od wtargnięcia, takich osób nie można już wyrzucić.
W art. 202 kodeksu karnego jest napisane, że włamanie jest tylko wtedy, kiedy sprawca został przyłapany na gorącym uczynku. Właściciel nieruchomości ma natomiast tylko 48 godzin na to, aby zgłosić przestępstwo. Jeśli się spóźni, to eksmisja jest już niezgodna z prawem.
Wtedy pozostaje jedynie zgłosić sprawę do sądu i czekać miesiącami, a nawet latami na nakaz eksmisji dzikich lokatorów.
Sprawa pogarsza jeszcze bardziej, jeśli nieruchomość, do której się włamano i bezprawnie zajęto nie jest stałym miejscem zamieszkania właściciela. Wtedy proces wydłuża się jeszcze bardziej.
Rząd hiszpański zmienia prawo
Nowe prawo przyznaje służbom Policji Krajowej i Guardia Civil prawo, aby zmuszać do natychmiastowego opuszczenia zajmowanego mieszkania lub domu bez nakazu sądowego.
Co więcej, jeśli dziki lokator nie jest w stanie przedstawić żadnego dokumentu potwierdzającego, że jest właścicielem, popełnia oficjalne przestępstwo.
Nowe przepisy dotyczą także “drugiego domu”, czyli nieruchomości, w której właściciel nie mieszka na stałe, tylko np. przyjeżdża na wakacje.
Jest jeden wyjątek
Warto wiedzieć, że nowe przepisy dotyczą wyłączenie nieruchomości, które posiadają konkretnego właściciela. Jeśli mieszkanie lub inny lokal takowego nie posiada, to wciąż może być zajęte przez dzikich lokatorów, a policja nie ma prawa ich eksmitować bez zdobytego wcześniej nakazu sądu.