W sierpniu 2024 roku podpisano ustawę wprowadzającą tzw. rentę wdowią. Przepisy te wchodzą w życie już niedługo, dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, kiedy, jak i kto może złożyć wniosek o to świadczenie.
Renta wdowia: Kto może otrzymać świadczenie?
Renta wdowia to świadczenie polegające na połączeniu przez wdowy i wdowców swoich emerytur z niepełną rentą rodzinną po zmarłym małżonku.
Aby jednak otrzymać to świadczenie, najpierw trzeba spełnić odpowiednie kryteria uprawniające do otrzymania takiej renty. Są to:
- Brak aktualnego związku małżeńskiego.
- Wiek co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn).
- Pozostawanie we wspólności majątkowej ze zmarłą osobą do dnia śmierci.
- Nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończy się 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn).
Osoby posiadające prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia będą mogły wybrać albo 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia, albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.
Od 2027 roku drugie świadczenie z 15 proc. wzrośnie do 25 proc.
Od kiedy wnioski i wypłata renty wdowiej?
W komunikacie ZUS czytamy, że wnioski o rentę wdowią można składać już od stycznia 2025 roku. Warto jednak wiedzieć, że wypłaty tego świadczenia ruszą dopiero w lipcu 2025 roku.
"Żebyśmy mogli przyznać Ci połączone świadczenie, złóż Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD). Będzie on dostępny w naszych [ZUS-u - red.] placówkach i na PUE/eZUS od 1 stycznia 2025 r." - czytamy na stronie ZUS.
Oprócz tego, jak przypomina ZUS, suma wypłacanych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.
"Do tego limitu wliczamy świadczenia, które będą wypłacane łącznie, a także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy emerytalnej lub odrębnych przepisów" - brzmi komunikat.