Renta wdowia – wnioski już od stycznia! Ważna informacja od ZUS

Ewelina
Dofinansowania
21.11.2024 9:28
Renta wdowia – wnioski już od stycznia! Ważna informacja od ZUS

Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo, do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jednym jest renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją dostawać, należy jednak spełnić określone warunki. Wnioski do ZUS będzie można składać od 1 stycznia 2025 r. 

Nowe przepisy umożliwią łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi przysługującymi zarówno w ZUS, KRUS, Wojskowym Biurze Emerytalnym a także Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA oraz Biurze Emerytalnym Służby Więziennej. 

- Samo posiadanie statusu wdowy lub wdowca oraz prawo do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby dostać „rentę wdowią”. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, ale zbieg dwóch różnych świadczeń – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Rzeczniczka wyjaśnia, że aby wystąpić o rentę wdowią należy łącznie spełnić następujące wszystkie warunki, czyli mieć, co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) oraz nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.

- Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną – mówi Kowalska-Matis.

Przyznanie „renty wdowiej” będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. W przypadku, gdy do tej pory nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku. Następnie do 30 czerwca 2025 r., należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD. Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 r. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie emerytury. 

- Trzeba pamiętać, że jeśli ktoś w przyszłym roku złoży od razu wniosek o „rentę wdowią”, a nie będzie miał ustalonego prawa, do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, dostanie odmowę przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Ile wyniesie renta wdowia?

Obecnie wdowy i wdowcy mogą dostawać tylko jedno świadczenie – wyższe lub wybrane spośród dwóch dostępnych opcji: rentę rodzinną lub własne świadczenie, takie jak np. emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy czy emerytura rolnicza.

Rzeczniczka precyzuje, że w przyszłym roku takie osoby będą miały możliwość wyboru: otrzymywać pełną rentę rodzinną oraz 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc. Taki wybór będą miały także osoby uprawnione do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.

Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Wnioski od 1 stycznia 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Dlatego na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały 6 miesięcy. Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Jeśli zdecydują się złożyć elektronicznie wniosek o „rentę wdowią”, a nie posiadają jeszcze konta w systemie eZUS, pracownik Zakładu pomoże im je założyć. 

Więcej informacji można uzyskać w ZUS podczas osobistej wizyty, podczas e-wizyty, przez [email protected] lub telefonicznie pod numerem 22 560 16 00.

więcej o rentach rodzinnych

Kluczowe Punkty
  • Renta wdowia dostępna od 1 stycznia 2025 roku dla osób spełniających określone warunki.
  • Możliwość łączenia renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.
  • Należy spełniać kryteria wiekowe i statusu małżeńskiego, by kwalifikować się do renty wdowiej.
  • Renta wdowia nie jest nowym świadczeniem, ale zbiegiem dwóch różnych świadczeń.
  • Możliwość wyboru pomiędzy pełną rentą rodzinną a częścią własnego świadczenia.
  • Maksymalna suma świadczeń w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną