Czy kobiety powinny mieć ‘limit czasowy’ na macierzyństwo? Polityk wywołał kontrowersje

Krzysztof
Newsy
14.11.2024 18:47
Czy kobiety powinny mieć ‘limit czasowy’ na macierzyństwo? Polityk wywołał kontrowersje

Naoki Hyakuta, lider japońskiej partii opozycyjnej, wywołał silne kontrowersje w Japonii po swoich komentarzach na temat sposobów rozwiązania problemu spadającej liczby urodzeń. Podczas dyskusji na platformie YouTube zasugerował, że jedną z hipotetycznych metod mogłoby być „ograniczenie zdolności kobiet do macierzyństwa” po ukończeniu 30 lat, by nadać „limit czasowy” decyzjom o założeniu rodziny. Mimo że podkreślił, iż jest to jedynie scenariusz science fiction i nie popiera tego osobiście, jego słowa wywołały burzę medialną oraz falę krytyki.

Wypowiedź polityka wywołuje sprzeciw

Hyakuta, znany pisarz i założyciel Konserwatywnej Partii Japonii, odniósł się do problemu niskiego wskaźnika urodzeń, z którym Japonia zmaga się od lat. W swojej wypowiedzi zasugerował, że wywieranie większej presji czasowej na kobiety mogłoby przyspieszyć ich decyzje o posiadaniu dzieci, co pomogłoby przeciwdziałać trendowi starzenia się społeczeństwa.

W odpowiedzi na reakcje opinii publicznej Hyakuta wycofał swoje słowa, przyznając, że były one „goryczą” i mogły być nieprzyjemne dla słuchaczy. W swoim oświadczeniu podczas wystąpienia w Nagoi polityk przeprosił za swoje słowa i wyraził ubolewanie, podkreślając, że chciał jedynie podkreślić trudności, z jakimi mierzą się kobiety pragnące połączyć życie rodzinne z karierą zawodową.

Reakcja ekspertów i społeczeństwa na słowa Hyakuty

Wypowiedź Hyakuty spotkała się z ostrą krytyką zarówno ze strony społeczeństwa, jak i specjalistów ds. społecznych. Sumie Kawakami, wykładowczyni na Uniwersytecie Yamanashi Gakuin i autorka książki o kwestiach płci, nazwała jego komentarze „wezwaniem do przemocy wobec kobiet”. Jej zdaniem, nawet jako „hipotetyczny scenariusz”, takie pomysły są nieakceptowalne i przyczyniają się do marginalizacji kobiet w Japonii.

Kaori Arimoto, starsza członkini partii Hyakuty i obecna z nim podczas nagrania, również wyraziła swoje zaniepokojenie, sugerując, że nawet w formie science fiction wypowiedź polityka była niestosowna. W odpowiedzi Hyakuta tłumaczył, że jedynie starał się w prosty sposób wyjaśnić temat „ograniczeń czasowych”, z którymi mierzą się kobiety, chcące mieć dzieci.

Kontekst demograficzny Japonii – wyzwania związane ze spadającym wskaźnikiem urodzeń

Problem spadającej liczby urodzeń w Japonii jest jednym z najważniejszych wyzwań społecznych, przed jakimi stoi kraj. Najnowsze dane opublikowane we wrześniu 2024 roku pokazują, że liczba urodzeń w pierwszej połowie roku była najniższa od 1969 roku, a liczba narodzin spadła o 5,7% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Eksperci ostrzegają, że bez skutecznych działań demograficznych Japonia może stawić czoła poważnym problemom społecznym i gospodarczym w przyszłości.

Inne kontrowersje związane z japońskimi politykami

Sprawa Hyakuty nie była jedyną kontrowersją polityczną w ostatnich dniach. W poniedziałek inny polityk, Yuichiro Tamaki, lider Partii Demokratycznej na rzecz Ludzi, przeprosił za ujawniony przez media romans z modelką. Tamaki przyznał, że informacje te są prawdziwe, a mimo to jego partia zdecydowała się wesprzeć go na stanowisku lidera.

Kluczowe Punkty
  • Naoki Hyakuta zasugerował ograniczenie zdolności kobiet do macierzyństwa po 30 roku życia jako sposób na rozwiązanie problemu spadającej liczby urodzeń w Japonii.
  • Jego słowa wywołały kontrowersje i zostały skrytykowane jako nieodpowiednie i marginalizujące kobiety.
  • Hyakuta przeprosił za swoje komentarze, podkreślając, że były to hipotetyczne rozważania.
  • Eksperci i społeczeństwo potępili wypowiedź, podkreślając jej szkodliwość.
  • Japonia zmaga się z niskim wskaźnikiem urodzeń, co stanowi wyzwanie społeczne i gospodarcze.
  • Inny skandal polityczny dotyczył Yuichiro Tamaki, który przeprosił za romans z modelką.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną